Koniec z busami kurierów w centrum Wrocławia? Przesyłki mają być dowożone tylko do pl. Wolności
7 największych firm kurierskich nawiązało współpracę z władzami Wrocławia i naukowcami Uniwersytetu Ekonomicznego. Ci ostatni przygotowują rozwiązania, które mają zrewolucjonizować dostawy paczek na zatłoczonym Starym Mieście.
Partnerstwo zostało powołane już mniej więcej rok temu by rozwiązać najbardziej palące problemy związane m.in. z dostarczaniem przesyłem w ścisłym centrum Wrocławia. Chodzi tu m.in. o brak miejsc, na których kurierzy legalnie mogą zaparkować samochód, a także redukcję zanieczyszczeń generowanych przez pojazdy dostawcze.
– Jak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych wśród przedsiębiorstw zlokalizowanych w centrum miasta oraz z analizy dostaw towarowych na potrzeby Masterplanu, największe wyzwania dla firm kurierskich to wyznaczone okna czasowe dla dostaw i brak dedykowanych miejsc do rozładunku. Te ograniczenia często prowadzą do realizacji dostaw poza ustalonymi godzinami oraz do blokowania chodników i jezdni przez pojazdy dostawcze. Rozwiązanie tych problemów wymaga otwartego dialogu między różnymi interesariuszami. To właśnie nad tego typu kwestiami zamierzamy się skupić, pracując w ramach Partnerstwa – mówi prof. Maja Kiba-Janiak, dyrektor Centrum Logistyki Miejskiej przy Uniwersytecie Ekonomicznym, które jest liderem partnerstwa.
Jednym z pierwszych i najbardziej spektakularnych pomysłów jest utworzenie pierwszego w Polsce mikrocentrum przeładunkowego. Miałoby ono powstać na terenie parkingu pod Narodowym Forum Muzyki. To tam zjeżdżałby się furgonetki wszystkich firm kurierskich, a następnie paczki miałby być przeładowywane z nich na bardziej ekologiczny i niskoemisyjny transport np. wózki rowerowe czy małe pojazdy elektryczne.
– Do tej pory takie rozwiązania funkcjonują z sukcesem wyłącznie za granicą. Mikrohub Wrocław byłby pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Mamy nadzieję, że Mikrohub Wrocław zostanie uruchomiony do końca tego roku. Dziękujemy wszystkim, bo bez zaangażowania i przekonania, że warto, nie byłoby nas tu dzisiaj – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności
W ramach partnerstwa wypracowane mają zostać też inne instrukcje i praktyki mające poprawić jakość życia mieszkańców w części miasta w najchętniej uczęszczanej przez turystów.
– Partnerstwo to kolejny krok w stronę lepszego i bardziej przyjaznego Starego Miasta. Naszym celem jest to, żeby centrum „żyło” - zależy nam na pogodzeniu potrzeb mieszkańców, przedsiębiorców i innych użytkowników. Wiemy, że temat obsługi dostaw i logistyki w centrum jest sprawą wymagającą i złożoną. Żeby zmierzyć się potrzebami wszystkich użytkowników potrzebne są nowe rozwiązania. Dlatego korzystamy z rekomendacji opracowanego w 2021 „Masterplanu dla przestrzeni miejskich w Centrum” - to on określił największe wyzwania i strategię rozwoju dla tego obszaru, a jednym z nich było właśnie lepsze dostosowanie systemu dostaw w Centrum do aktualnych uwarunkowań i potrzeb. Na marginesie, kolejną z realizowanych rekomendacji wynikających z Masterplanu jest toczący się projekt rewitalizacji ulicy Ruskiej – mówi Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.
Kolejną zrealizowaną inicjatywą w ramach Partnerstwa jest przeprowadzenie szczegółowych badań przedsiębiorców operujących w Centrum pod kątem dostaw towarów oraz zaplecza logistycznego. Jest to cenna baza wiedzy, która na podjęcie dalszych kroków – choćby wypracowania systemu dedykowanych miejsc postojowych dla dostawców w centrum.
Inicjatywa Partnerstwa ma raptem rok, jednak działa prężnie i zrzesza kolejnych interesariuszy, co tylko potwierdza potrzebę nowej organizacji systemu dostaw w centrum. Jest też kolejnym potwierdzeniem jak ważny jest dialog i szeroka dyskusja w różnorodnym gronie operującym na tej samej przestrzeni - urzędników, ekspertów, dostawców i przedsiębiorców, w celu wypracowania wspólnych, zaakceptowanych przez wszystkie strony rozwiązań.
Najpopularniejsze teraz
-
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video
-
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód
-
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Nowy Aquapark we Wrocławiu. Wodne atrakcje od teraz także na Zakrzowie [CENY BILETÓW, ZDJĘCIA]
-
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny
-
Wrocław: Bilet do Aquaparku kosztuje już 65 zł. Tak prezes tłumaczy się z podwyżki [WIDEO]
-
Miejsca na grlla we Wrocławiu. Gdzie legalnie można zrobić grilla lub ognisko we Wrocławiu?
-
Kiedy rozświetlenie choinki na Rynku we Wrocławiu?
-
Magda Gessler znów na Dolnym Śląsku. Zrobiła „Kuchenną Rewolucję” w lokalu zniszczonym przez powódź
-
Przeniesienie numeru do T-Mobile - zrób to w kilku prostych krokach
-
Czy Autostrada A4 bezpłatna? Oto obecne zasady opłat na Autostradzie A4
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
W 2024 roku Wrocław będzie miał rekordowy budżet. Na co samorząd zamierza wydać 7 mld zł?
Najpopularniejsze
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video
W sobotę (20 czerwca 2026 r.) Fontanna Multimedialna we Wrocławiu uległa poważnej awarii po uderzeniu pioruna w główny gejzer wodny. Uszkodzeniu uległa część instalacji, a pokazy zostały ograniczone.
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód
Jeśli dziś zaglądacie do kwitnącego dziwidła, możecie zauważyć, że odsłania ono więcej niż jeszcze wczoraj. To jednak nie przypadek ani kolejny etap widowiskowego kwitnienia, lecz efekt zaplanowanych działań zespołu botaników.
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo
Nowy sklep internetowy Kolei Dolnośląskich ma być najszybszą i najwygodniejszą metodą kupna biletów na regionalne pociągi. Czym będzie wyróżniał się własny system sprzedaży KD?

