Papierowe legitymacje szkolne odchodzą do lamusa. Szkoły wydają e-legitymacje [ZOBACZ NOWE WZORY]
Papierowe legitymacje szkolne w wklejonym zdjęciem i pieczątkami potwierdzającymi każdy rok nauki odchodzą do lamusa. Od września uczniowie pierwszych i siódmych klas podstawówek, a także przedszkolacy, otrzymują nowe e-dokumenty.
We Wrocławiu w tym roku szkolnym nowe e-dokumenty ma dostać pierwszych 18 tys. uczniów szkół podstawowych (w tym roku będą wydawane uniom klas 1 i 7) oraz 14 tys. przedszkolaków. Pozostali będą korzystać z dotychczasowych legitymacji do końca ich ważności.
Nowe e-legitymacje są wykonane z plastiku i formą przypominają dowód osobisty lub legitymację studencką. Do tej pory takie dokumenty były wydawane już przez część wrocławskich placówek, od lipca nowa e-legitymacja jest już obowiązkowa we wszystkich placówkach i uczniowie, którzy rozpoczęli naukę będą otrzymywać już tylko dokument w nowej formie.
ZOBACZ NOWE WZORY LEGITYMACJI SZKOLNEJ I PRZEDSZKOLNEJ:
Nowe legitymacje nie będą już autoryzowane pieczątkami, a naklejkami z hologramami.
– Szacujemy, że we wrocławskich placówkach do końca września wydanych zostanie ok. 22 tys. e-legitymacji. Jednak ostateczna ich liczba będzie znana po zakończeniu rekrutacji do miejskich szkół – przekazała nam Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu. – Niektóre placówki już wcześniej zakupiły potrzebny sprzęt wraz z materiałami do wydruku e-legitymacji, niektóre planują go kupić. Większość jednak, przynajmniej w pierwszych miesiącach, korzystać będzie z usług firmy zewnętrznej. Natomiast w przyszłości, miasto rozważa także zlecenie wyrabiania tych dokumentów Centrum Usług Informatycznych, jednostce organizacyjnej UM we Wrocławiu – dodała.
Dokumenty dla uczniów rozpoczynających naukę wydawane będą do października. Koszt e-legitymacji (plastik, hologram i personalizacja) szacowany jest na poziomie kilkunastu zł/szt.
Nowe e-legitymacje wydawane będą bezpłatnie przedszkolakom, jak i wszystkim uczniom klas pierwszych szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz klas siódmych szkół podstawowych, którzy ze względu na brak miejsc na kolejne pieczątki na dotychczasowych dokumentach muszą wyrobić nowe. E-legitymacje będą też otrzymywać uczniowie, którzy zgłoszą zagubienie lub zniszczenie dotychczasowego dokumentu (wydanie duplikatu jest płatne). W pozostałych przypadkach nadal będą obowiązywały papierowe legitymacje szkolne.
– Sukcesywne przejście na e-legitymacje to dobry pomysł. Papierowe legitymacje łatwiej się niszczą. Dlatego liczymy, że w przyszłości będziemy wydawać mniej duplikatów. Poza tym spora część oficjalnych dokumentów jest już wydawana w tej formie. Teraz czas na legitymacje szkolne – komentuje Tomasz Cygal, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr III we Wrocławiu.
Od trzech lat elektroniczne legitymacje wydawane są m.in. we wrocławskiej „piątce”.
– Wprowadziliśmy wcześniej e-legitymacje, bo wiedzieliśmy, że będą one dużo wygodniejszą i trwalszą formą niż dokumenty papierowe. I faktycznie, nie myliliśmy się. Zadowoleni są z takiego rozwiązania zarówno nasi uczniowie, jak i nauczyciele. Młodzież już nie tak często niszczy czy gubi swoje dokumenty – mówi Mariola Kuźmicka-Mazurek, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr V we Wrocławiu.
Uczniowie równolegle do dokumentu plastikowego lub papierowego mogą pobrać elektroniczną mLegitymację. Dokument dostępny jest w aplikacji mObywatel, po tym jak uczeń złoży w sekretariacie szkoły wniosek o jego wydanie.
– Biorąc pod uwagę, w jakich czasach żyjemy, to wprowadzenie mLegitymacji wydaje się już czymś naturalnym. Tego też oczekiwali od nas uczniowie. Dlatego nasza szkoła już jakiś czas temu dołączyła do programu mLegitymacje. Dla uczniów to duże udogodnienie, ponieważ nie muszą teraz nosić dokumentów fizycznie przy sobie, by móc korzystać z przysługujących im zniżek. Wystarczy, że pokażą dokument na swoim smartfonie – podkreśla Mariola Kuźmicka-Mazurek.
Niewykluczone, że w przyszłości e-legitymacje szkolne będą rozbudowane o dodatkowe funkcjonalności takie jak: karta wejścia do szkoły, karta biblioteczna, świetlicowa czy stołówkowa.
Najpopularniejsze teraz
-
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video
-
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód
-
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Nowy Aquapark we Wrocławiu. Wodne atrakcje od teraz także na Zakrzowie [CENY BILETÓW, ZDJĘCIA]
-
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny
-
Wrocław: Bilet do Aquaparku kosztuje już 65 zł. Tak prezes tłumaczy się z podwyżki [WIDEO]
-
Kiedy rozświetlenie choinki na Rynku we Wrocławiu?
-
Magda Gessler znów na Dolnym Śląsku. Zrobiła „Kuchenną Rewolucję” w lokalu zniszczonym przez powódź
-
Przeniesienie numeru do T-Mobile - zrób to w kilku prostych krokach
-
Czy Autostrada A4 bezpłatna? Oto obecne zasady opłat na Autostradzie A4
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Miejsca na grlla we Wrocławiu. Gdzie legalnie można zrobić grilla lub ognisko we Wrocławiu?
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
W 2024 roku Wrocław będzie miał rekordowy budżet. Na co samorząd zamierza wydać 7 mld zł?
Najpopularniejsze
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód
Jeśli dziś zaglądacie do kwitnącego dziwidła, możecie zauważyć, że odsłania ono więcej niż jeszcze wczoraj. To jednak nie przypadek ani kolejny etap widowiskowego kwitnienia, lecz efekt zaplanowanych działań zespołu botaników.
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo
Nowy sklep internetowy Kolei Dolnośląskich ma być najszybszą i najwygodniejszą metodą kupna biletów na regionalne pociągi. Czym będzie wyróżniał się własny system sprzedaży KD?


