Podwyżki cen prądu weszły w życie. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o Bon Energetyczny

Wroclife • 2024-07-02 Podwyżki cen prądu weszły w życie. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o Bon Energetyczny

Bon Energetyczny ma pomóc najuboższym rodzinom w zmierzeniu się z podwyżkami cen energii, które weszły w życie od lipca. We Wrocławiu dystrybucja bonów ma ruszyć od sierpnia. Sprawdź, kto i gdzie może postarać się o pomoc?

Bon Energetyczny ma być pomocą z budżetu państwa, która została wprowadzona w związku ze zniesieniem tzw. tarczy antyinflacyjnej, która dotychczas blokowała podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych. Od lipca wyższe rachunki za energię elektryczną dostaną praktycznie wszyscy mieszkańcy. Ci, dla których podwyżki będą szczególnie poważnym ciosem w budżet domowy, mogą liczyć na pomoc państwa. Bony dystrybuować będą lokalne jednostki pomocy społecznej.

Wniosek o przyznanie bonu energetycznego trzeba złożyć w terminie od dnia 1 sierpnia do dnia 30 września tego roku . Na jego rozpatrzenie mamy 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia. Przyznanie bonu energetycznego będzie zależało od progu dochodowego na osobę w rodzinie,
a wysokość tego świadczenia od liczby osób w gospodarstwie domowym –
mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Andrzej Mańkowski.

Kto może dostać Bon Energetyczny?

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego o Bon można się ubiegać, gdy posiada się dochody nie większe niż 2,5 tys. zł. W przypadku większych gospodarstw pomoc można uzyskać, gdy dochody na osobę nie przekraczają 1,7 tys. zł. Urzędnicy do wyliczenia będą przyjmować dochody z ubiegłego roku, więc nawet jeżeli w tym roku otrzymaliśmy podwyżkę, to na państwową pomoc nadal mamy szansę.

Dodatkowo ustawa przewiduje, że każda złotówka przekroczenia limitu dochodu będzie skutkowała pomniejszeniem wartości bonu o tej samej równowartości. Jest to tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu bon będzie mógł być przyznany również wtedy, kiedy zostanie przekroczone kryterium dochodowe.

Pomoc jaką można otrzymać to:

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe – 300 zł,

  • Dwu- i trzyosobowe gospodarstwo domowe – 400 zł,

  • Cztero- i pięcioosobowe gospodarstwo domowe – 500 zł,

  • Sześcioosobowe i większe – 600 zł.

Dla użytkowników elektrycznego ogrzewania domowego (np. pompy ciepła, piece akumulacyjne) wysokość bonu będzie podwyższona o 100%. Czyli analogicznie będą to kwoty od 600 do nawet 1200 zł.

– Spodziewamy się około 15 000 wniosków w bardzo krótkim terminie. Wnioski złożone po 30 września nie będą rozpatrywane. Co ważne, przyznanie bonu nie wymaga wydania decyzji, jednak odmowa przyznania już tak – dodaje Mańkowski.

Gdzie we Wrocławiu można złożyć wniosek?

Realizacją bonu energetycznego będzie zajmować się Dział Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W celu usprawnienia obsługi wnioski będą przyjmowane w kilku lokalizacjach MOPS:

  • w Biurze Obsługi Klienta nr 1 przy ul. Hubskiej 30-32

  • w Biurze Obsługi Klienta nr 2 przy ul. Namysłowskiej 8

  • w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Strzegomskiej 6

  • w siedzibie Zespołu ds. Osób w Kryzysie Bezdomności i Uchodźców przy ul. Zachodniej 3

  • w siedzibach Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej:

    • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 1, ul. Braniborska 6-8

    • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 2, ul. Średzka 42

    • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 3,ul. Nowowiejska 102

    • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 4, ul. Oficerska 9A

    • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 5, ul. Kniaziewicza 29

    • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 6, ul. Kamieńskiego 190

Pracownicy MOPS dodatkowo zauważają, że wrocławianie, którzy skorzystali z miejskiego programu KAWKA plus mogą równolegle korzystać z dopłat za energię w ramach Lokalnego Programu Osłonowego. Miasto osobom o niskich, które wymieniły nieekologiczne źródła ciepła już teraz finansuje część rachunków.

Najpopularniejsze

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
przeczytaj więcej
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Cała Polska z niepokojem patrzy na Odrę. Od kilkunastu dni rzeką płyną śnięte ryby, a służby wciąż nie mogą ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia rzeki. Rządzący apelują, by nie kąpać się w Odrze i nie łowić w niej ryb. A co z miejskimi kąpieliskami? Czy w związku z zanieczyszczeniem Odry, bezpieczne jest korzystanie z wrocławskich kąpielisk?
przeczytaj więcej