Drzewo spod Wrocławia na 2 mln znaczków Poczty Polskiej
Poczta Polska w środę wprowadziła do obiegu nowy znaczek pocztowy. Zobaczymy na nim zdjęcie buku pospolitego z Arboretum Wojsławice czyli filii wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. „Serce Ogrodu” to laureat tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu „Europejskie Drzewo Roku”.
Na nowym znaczku zobaczymy fotografię artystyczną autorstwa Bożeny Piotrowskiej, której kadr obejmuje misternie splecione konary, przez które przenikają promienie słońca. Kwitnące krzewy otaczające drzewo tworzą malowniczy pejzaż, zachwycający profuzją barw oraz harmonią.
Buk pospolity nazywany „Sercem Ogrodu” to dwustuletnie drzewo, które zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu „Europejskie Drzewo Roku”. Międzynarodowa inicjatywa jest formą zwrócenia uwagi na interesujące, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydująca nie jest uroda, rozmiary czy wiek drzewa, ale jego historia i związki z ludźmi.
Wprowadzenie do obiegu znaczku prezentującego laureata konkursu to kolejne działanie promujące ekologię podjęte przez Pocztę Polską.
– Emisji towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), której ilustracyjna część zawiera fotografię tego samego drzewa, lecz w jesiennej odsłonie wykonaną przez Dawida Słowińskiego. W grafice datownika symbolicznie przedstawiono konary oraz charakterystyczne eliptyczne bukowe liście, wraz z informacją o miejscu i dacie wydania – mówi Daniel Witowski, rzecznik Poczty Polskiej. – Poczta Polska, oprócz wydawnictw promujących postawy proekologiczne, wdrożyła szereg projektów mających na celu ochronę środowiska. Dzięki cyfryzacji procesów oraz nowoczesnym formom komunikacji Poczta Polska znacząco zmniejsza zużycie papieru i energii – dodaje.
Nowy znaczek ma format 31,25 x 25,5 mm, w jednym arkuszu znajduje się 100 znaczków. Zostały one wydane na papierze fluorescencyjnym w nakładzie 2 mln sztuk. Znaczek ma nominał 1 zł.
Najpopularniejsze teraz
-
Znamy sparingpartnerów Śląska Wrocław. Pierwszy transfer może zostać dopięty jeszcze w tym tygodniu.
-
Znamy terminarz Ekstraklasy. Na początek wymagający rywale
-
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
-
Malaly Dembele w Śląsku Wrocław
-
Drogowcy nie jadą na urlop. We Wrocławiu szykuje się remontowe lato
-
Kolej w Bielawie pojedzie nad jezioro i do Gór Sowich
-
Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars
-
Peugeot seria Edition - cena WOW
-
Pierwszy transfer Śląska Wrocław
-
Woda w restauracji za darmo. Właściciele lokali podchodzą do pomysłu z dystansem.
-
Korporacyjna śmietanka zjedzie do Wrocławia
-
Zielony Klin Południa coraz bliżej. Ruszają przygotowania do wielkiej inwestycji
-
Manchester United vs. AC Milan we Wrocławiu. Znamy ceny biletów
-
Wrocław Jazz Meeting na Bastionie Sakwowym. Cztery pokolenia muzyków na jednej scenie
-
Sezon na grzyby 2025. Gdzie na grzyby we Wrocławiu? [GRZYBOBRANIE 2025]
Najpopularniejsze
Znamy sparingpartnerów Śląska Wrocław. Pierwszy transfer może zostać dopięty jeszcze w tym tygodniu.
Zawodnicy Ante Simundzy przebywają na urlopach, gdzie realizują rozpisane indywidualne plany treningowe. Zgodnie z zapowiedziami sztab nie zasypia gruszek w popiele i pracuje nad wzmocnieniami kadry.
Znamy terminarz Ekstraklasy. Na początek wymagający rywale
Nie ma wielu momentów, w których można pozwolić sobie na chwilę oddechu.
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
Umówmy się: Polanica-Zdrój to nie Sopot, nie ma tu rozmachu Krynicy, a widoki nie zapierają tchu w piersiach tak jak w Karkonoszach. I bardzo dobrze. Ta leżąca u stóp Gór Stołowych i Bystrzyckich miejscowość wygrywa właśnie tym, że nie próbuje nikogo oszołomić. W niewymuszony sposób jest kameralna, czysta i spokojna. Bywalcy, którzy zaglądają tu regularnie, doskonale wiedzą, że choć w Polsce znajdziemy miejsca bardziej spektakularne, to Polanica ma w sobie nonszalancję i grację, których trudno szukać gdzie indziej.


