Urzędnicy złapali za wałki. Razem zamalowali napis na budynku [ZDJĘCIA]
21 marca obchodzony jest nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Z tej okazji we Wrocławiu odbyła się kolejna akcja zamalowywania rasistowskich haseł na budynkach. Za pędzle i wałki z okazji święta chwycili nawet urzędnicy i radni.
Władze Wrocławia z dyskryminacją walczą nie od dziś. Trzy lata temu w stolicy Dolnego Śląska ruszył pierwszy w Polsce i jeden z dziesięciu na świecie programów Miasto Sprawiedliwości Naprawczej, w ramach którego skazani na prace społeczne mogą odpracować swoje winy usuwając z przestrzeni miejskiej nieodpowiednie hasła i rysunki.
– To unikalny program na skalę europejską przede wszystkim dzięki współpracy z mieszkańcami. To oni wysyłają zdjęcia, konkretne lokalizacje. Współpracujemy także z wymiarem sprawiedliwości i z kuratorami zawodowymi bo osoby, które zamalowują mowę nienawiści, to ludzie skazani na prace społeczne. Kiedy zaczynaliśmy ten program kilka lat temu tych interwencji było ponad 50, dziś blisko 3 tysiące. Nie dlatego, że napisów jest więcej, ale dlatego, że mieszkańcy częściej reagują – mówił Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.
Obecnie w koordynowanej przez magistrat akcji bierze udział 140 podmiotów: szkół, przedszkoli, bibliotek, schronisko dla bezdomnych zwierząt oraz stołówka charytatywna, w których skazani mogą odpracować swoje wyroki.
– Sądy rejonowe kierują do nas rocznie prawie 1200 skazanych, którzy odpracowują swoje kary na rzecz miasta. Te osoby wypracują ponad 100 tysięcy godzin. Jest to ogromna skala i dzięki temu mamy możemy skutecznie usuwać mowę nienawiści z przestrzeni miejskiej. Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom za ich zaangażowanie i pracownikom Wrocławskiego Centrum Integracji – podkreślała Ewa Żmuda, wicedyrektorka Wrocławskiego Centrum Integracji.
W czwartek, z okazji Światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową na jednym z wrocławskich podwórek do akcji zamalowywania nienawistnych komentarzy na murach włączyli się wrocławscy urzędnicy i politycy na czele z przewodniczącym rady miejskiej Sergiuszem Kmiecikiem oraz wiceprezydentem Wrocławia Bartłomiejem Ciążyńskim.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


