Wrocław: Żołnierze zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę [ZDJĘCIA]

Wroclife • 2024-03-18 Wrocław: Żołnierze zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę [ZDJĘCIA]

W ubiegły weekend we Wrocławiu rotę przysięgi wojskowej wypowiedziało 27 nowych żołnierzy 10. Wrocławskiej Brygady Łączności. To ochotnicy, którzy miesiąc temu rozpoczęli szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

W Polsce powszechny pobór do wojska został zawieszony, jednak zasadniczą służbę wojskową nadal można odbywać, zgłaszając się na ochotnika. Na takie 28-dniowe szkolenie w lutym we Wrocławiu zgłosiło się 27 osób, które podczas pobytu w koszarach zdobywało wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności wojskowe. Szkolenie zakończyło się złożeniem przysięgi.

– Dzień złożenia przysięgi wojskowej jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Słowa roty przysięgi wojskowej wypełnione są wartościami, które są drogowskazem dla polskich żołnierzy. Chciałbym, aby te wartości towarzyszyły Wam w każdym dniu służby – mówił do nowych żołnierzy dowódca 10. Wrocławskiej Brygady Łączności płk Dariusz Dejneka.

Sobotniej uroczystości towarzyszył dzień otwarty w jednostce. Zainteresowani mogli wziąć udział w licznych pokazach i zajrzeć w miejsca, które na co dzień są zamknięte dla publiczności.

– Tradycyjnie, największą atrakcją był pokaz broni strzeleckiej, której możliwości można było sprawdzić pod okiem instruktorów i wytrawnych strzelców, w realnym środowisku pola walki przy wykorzystaniu trenażera Śnieżnik. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również nowoczesne pojazdy MRAP Cougar, które zdolne są wytrzymać wybuch nawet do 15 kg ładunków wybuchowych pod kadłubem – mówi mjr Piotr Bastkowski, rzecznik prasowy Brygady.

Najpopularniejsze