Wrocław: 2,5 tys. zł stypendium dla artystów. Kto je może otrzymać?
Urząd Miejski Wrocławia ogłosił już zasady przyjmowania wniosków o stypendia artystyczne Prezydenta Wrocławia, które będą wypłacane w drugiej połowie tego roku. O świadczenie w wysokości 2,5 tys. zł miesięcznie mogą starać się artyści tworzący w różnych sferach sztuki.
Stypendia Prezydenta Wrocławia w tym sezonie mają zostać przyznane twórcom, których prace wyróżniają się w kategoriach: film, literatura, muzyka, taniec, teatr i sztuki wizualne. We wniosku o wsparcie z kasy miasta artyści będą musieli zaprezentować swoje plany i opisać, w jaki sposób chcą wykorzystać stypendia (regulamin przewiduje, że pieniądze nie mogą być wydatkowane na zakup środków trwałych, dofinansowanie nauki czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych).
Stypendia dla artystów przyznawane są w ramach nowego programu stypendialnego, który w naszym mieście działa od 2020 roku. Do tej pory z tej formy wsparcia skorzystało 207 osób.
– Wrocław to obszar styku wielu kultur. To sprawia, że ściąga wybitnych twórców z kraju i zza granicy, ale inspiruje także lokalnych pisarzy czy muzyków. Od lat obserwujemy to zjawisko, inwestując przez ostatnie lata we wrocławską kulturę 896 mln zł. W tej kwocie zawiera się ponad 4 mln zł na trwający już piąty rok program stypendialny dla wybitnych wrocławskich artystów, którzy muszą dzielić swój czas na obowiązki i pracę twórczą. Chcemy jako miasto im to ułatwiać, dlatego cieszę się, że po raz jedenasty możemy wesprzeć artystów wielu dziedzin – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Wśród dotychczasowych stypendystów znaleźli się m.in. Maciej Bobula – laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nominowany do Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiutancką książkę „Szalejów”, prof. Zbigniew Makarewicz – neoawangardowy rzeźbiarz, a także Karol Pęcherz – performer czy współtwórca księgarni Tajne Komplety.
– Pierwsze stypendium Prezydenta otrzymałam na projekt literacki, który zatytułowałam „Las zaginionych ludzi”. Po półrocznej pracy, książka została zredagowana i wydana w Wydawnictwie J. Drugie półroczne stypendium Prezydenta przeznaczam na napisanie znacznej części powieści zatytułowanej „Wilczanoc”. Książka opowiada o wydarzeniach grudniowej nocy stanu wojennego we Wrocławiu i w Polsce. Przyznane dofinansowanie pozwala mi w spokoju pracować nad powieścią. To nieoceniona pomoc dla każdego zaangażowanego artysty – podkreśla Agnieszka Kłos, dwukrotna stypendystka w dziedzinie literatury za rok 2020 i pierwsze półrocze 2024.
– Projekt, na który otrzymałem środki, realizuję we własnym zakresie od 2019 roku. Jest to na tyle obszerny materiał, że bez zewnętrznego wsparcia nie dałbym rady poświęcić mu należytej uwagi – dodaje Paweł Starzec, dokumentalista i socjolog, laureat X edycji.
O stypendium starać się mogą aktywni artyści, którzy ukończyli 18 rok życia, a ich miejscem zamieszkania lub tworzenia jest Wrocław. Wyróżnienie mogą otrzymać też artyści spoza miasta, którzy realizują projekty dotyczące bezpośrednio Wrocławia.
– Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w XI naborze. Nam, komisji oceniającej projekty artystyczne, za każdym razem towarzyszy pozytywne zaskoczenie nad pomysłowością wrocławskich artystów. A było ich niemało – przez dziesięć edycji poznaliśmy 1331 twórczych koncepcji. Każdy z nich był interesujący i zasługiwałby na osobne omówienie – mówi dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia, Jerzy Pietraszek.
Wnioski o stypendia można składać do 2 kwietnia 2024 r. osobiście w Wydziale Kultury przy ul. Zapolskiej 5, pocztą na adres Wydziału lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 14 czerwca.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

