Wraca Dolnośląski Kongres Samorządowy. Jaka przyszłość czeka polskie samorządy?

Bartosz Senderek • 2022-05-05 Wraca Dolnośląski Kongres Samorządowy. Jaka przyszłość czeka polskie samorządy?

„Samorządy. Teraźniejszość-Przyszłość” – to hasło tegorocznego Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, który już 18 maja odbędzie się we Wrocławiu. Wydarzenie, które od lat przyciąga do naszego miasta przedstawicieli samorządów, rządu, naukowców, dziennikarzy i licznych ekspertów wraca po przerwie związane z pandemią koronawirusa.

– Jestem przekonany, że nadchodzący VIII Dolnośląski Kongres Samorządowy stanie się okazją do merytorycznej dyskusji na temat przyszłości naszego województwa. Dolny Śląsk jest dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej. To efekt sprawnej współpracy samorządów wszystkich szczebli, skutecznego wydatkowania środków unijnych, a także niezwykłej przedsiębiorczości Dolnoślązaków. Liczę, że wzajemna wymiana doświadczeń zaowocuje wieloma nowymi projektami, a nawiązane partnerskie kontakty pozwolą poszerzać wiedzę i realizować szereg nowych inicjatyw – mówi marszałek Cezary Przybylski, gospodarz spotkania.

Trzy tegoroczne panele dyskusyjne poświęcone będą uchodźcom z Ukrainy, dystrybucji funduszy unijnych oraz służbie zdrowia. Wezmą w nich udział nie tylko rządzący krajem i regionem, ale też politycy różnych opcji opozycyjnych.

– Kongres Samorządowy to świetna przestrzeń do wymiany myśli i doświadczeń, a także rozmów na temat wyzwań, przez jakimi stoi samorząd na Dolnym Śląsku. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu – komentuje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Kongres odbędzie się 18 maja na Tarczyński Arenie Wrocław. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez stronę dolnyslask.pl.

Najpopularniejsze

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
przeczytaj więcej
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich spacerowiczów i rowerzystów. Połączenie pieszo-rowerowe na Promenadzie Staromiejskiej, tuż przy odrestaurowanym Bastionie Sakwowym, działa już w pełnym zakresie. Charakterystyczne, biało-czerwone malowanie nowego przejazdu widać już z daleka, sygnalizując domknięcie jednej z najważniejszych tras rekreacyjnych w centrum Wrocławia.
przeczytaj więcej