Wrocław: Burzliwe rozmowy MPK ze związkowcami. Przewoźnik porozumiał się z częścią protestujących

Bartosz Senderek • 2024-01-15 Wrocław: Burzliwe rozmowy MPK ze związkowcami. Przewoźnik porozumiał się z częścią protestujących

Od 3 stycznia we Wrocławiu trwał spór zbiorowych trzech związków zawodowych z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym we Wrocławiu. W poniedziałek konflikt udało się częściowo zażegnać. Dwa związki podpisały z MPK porozumienie. Solidarność odrzuciła propozycję.

Bieżący konflikt wrocławskiego przewoźnika z trzema organizacjami związkowymi działającymi w MPK rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej, NSZZ "Solidarność" oraz Federacja Pracowników wypowiedziały wówczas porozumienie z władzami spółki osiągnięte w 2022 roku. Podczas październikowego spotkania z zarządem MPK związkowcy zażądali od spółki podniesienia średnich wynagrodzeń w przedsiębiorstwie o 1,8 tys. zł.

W związku z niespełnieniem oczekiwań, związkowcy 3 stycznia rozpoczęli formalny spór zbiorowy. Do spotkania i rozmów obu stron doszło jeszcze w pierwszym tygodniu roku. W ubiegły piątek, władze MPK ogłosiły, że rokowania są dobre. Kolejna tura negocjacji rozegrała się w poniedziałek.

MPK poinformowało w godzinach popołudniowych, że udało się dojść do porozumienia ze Związkiem Zawodowym Pracowników Komunikacji Miejskiej MOZ Wrocław RP oraz Federacją Pracowników Komunikacji Miejskiej we Wrocławiu.

– W efekcie podpisanego porozumienia od 1 kwietnia wynagrodzenia pracowników MPK wzrosną średnio o 800 zł na osobę. Jednocześnie strony uzgodniły, że wszyscy pracownicy MPK otrzymają dodatkowe, jednorazowe świadczenie w wysokości 1500 zł, które zostanie wypłacone w trzech równych miesięcznych ratach, począwszy od lutego br. Trudne i wymagające rozmowy prowadzone od listopada pozwoliły na wypracowanie kompromisu godzącego interesy pracownicze z możliwościami finansowymi spółki. Wprowadzone podwyżki związane są z koniecznością poprawy sytuacji materialnej pracowników MPK – przekazali po spotkaniach prezesi MPK Witold Woźny i Przemysław Nowicki.

– Pragniemy podkreślić, że są to największe podwyżki w historii spółki a samo wypracowanie porozumienia zajęło nam tylko 12 dni – komentuje Daniel Misiek z MPK Wrocław.

Porozumienia nie podpisała z kolei zakładowa „Solidarność”, która poinformowała, że członkowie tego związku nie zaakceptowali złożonej przez przewoźnika propozycji. – Komisja Zakładowa w wyniku podjętej Uchwały w dniu 15 stycznia 2024 r. odrzuca przedstawioną przez Zarząd MPK propozycję – przekazały władze MOZ NSZZ „Solidarność” przy MPK we Wrocławiu. – Związek zawodowy Solidarność, mając na uwadze stale pogarszające się warunki materialno-bytowe pracowników MPK oraz pojawiające się coraz większe niepokoje wśród załogi Spółki wnosi do Zarządu Spółki o niezwłoczne i dalsze procedowanie podniesienia płac MPK, tak aby wartość nabywcza wynagrodzeń pracowników Spółki, nie prowadził do dalszej ich degradacji – czytamy w dalszej części komunikatu związku.

Najpopularniejsze

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
przeczytaj więcej
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Cała Polska z niepokojem patrzy na Odrę. Od kilkunastu dni rzeką płyną śnięte ryby, a służby wciąż nie mogą ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia rzeki. Rządzący apelują, by nie kąpać się w Odrze i nie łowić w niej ryb. A co z miejskimi kąpieliskami? Czy w związku z zanieczyszczeniem Odry, bezpieczne jest korzystanie z wrocławskich kąpielisk?
przeczytaj więcej