Smog we Wrocławiu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do mieszkańców Alert RCB

Wroclife • 2024-01-11 Smog we Wrocławiu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do mieszkańców Alert RCB

W czwartek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców Wrocławia SMS z informacją o prognozowanej złej jakości powietrza. Instytucja radzi, by zrezygnować z aktywności na zewnątrz.

Wrocław od kilku dni zmaga się ze złą jakością powietrza. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska Inspekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu poinformował, że w środę we Wrocławiu wystąpiło przekroczenie stężeń pyłów PM10, po których instytucje muszą poinformować obywateli o potencjalnym zagrożeniu dla zdrowia.

Inspekcja w oficjalnym komunikacie informuje, że na stacji przy ul. C. Korzeniowskiego urządzenia pomiarowe wskazały odczyt 136 µg/m3. W tej samej wiadomości PIOŚ przestrzega, że w czwartek na Dolnym Śląsku, w tym we Wrocławiu może dojść do przekroczenia poziomów alarmowych.

O złej jakości powietrza w mieście informuje też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które zdecydowało się na przesłanie ostrzeżenia w ramach procedury Alert RCB czyli SMS-ów rozsyłanych na telefony osób przebywających na danym obszarze.

Na szczęście najnowsze odczyty napawają optymizmem. Choć w nocy odczyty na stacji na wyb. Conrada-Korzeniowskiego zbliżały wynosiły nawet 193,3 µg/m3, nad ranem poziom zanieczyszczeń zaczął spadać. O godz. 10:00 urządzenia pomiarowe wskazały już poziom zanieczyszczeń PM10 46,5 µg/m3. Obecnie jakość powietrza określana jest jako „umiarkowana”.

Niemniej jednak warunki atmosferyczne oraz niskie temperatury sprzyjają kumulacjom zanieczyszczeń w mieście, dlatego warto na bieżąco monitorować stan jakości powietrza.

Najpopularniejsze