Wrocław: Jakość powietrza jest krytyczna. Miasto zachęca do pozostania w domach

Wroclife • 2024-01-10 Wrocław: Jakość powietrza jest krytyczna. Miasto zachęca do pozostania w domach

Tradycyjnie już w sezonie zimowym jakość powietrza we Wrocławiu spada. W środę odczyty na stacjach pomiarowych są dalekie od ideału. Miasto Wrocław w swoich oficjalnych serwisach radzi, by zrezygnować z uprawiania aktywności na zewnątrz, a jeżeli cierpimy na wybrane schorzenia, w ogóle nie wychodzić z domów.

Na oficjalnej stronie miasta na Facebooku w środę chwilę przed godz. 10:00 pojawiło się ostrzeżenie dla mieszkańców, w którym możemy przeczytać, że dziś w mieście jakość powietrza jest krytyczna.

Urząd odradza z tego powodu uprawianie sportu i innych aktywności na powietrzu, apeluje też o zaprzestanie używania kominków i pieców węglowych oraz rozważenie przesiadki z prywatnego samochodu na komunikację miejską. Na liście zaleceń jest też to, by pozostać w domu jeżeli mamy problemy z chorobami serca lub dróg oddechowych, jesteśmy seniorami lub kobietami w ciąży. Nie zaleca się też dłuższych spacerów z dziećmi.

We Wrocławiu „na czerwono świecą” dziś obie stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Na stacji ustawionej przy skrzyżowaniu Wiśniowej i Powstańców Śląskich o godz. 10:00 stężenie pyłów PM2,5 wynosiło 128,9 µg/m3 i znajdowało się w tendencji wzrostowej od poziomu notowanego nocą.

Z kolei na stacji przy ul. Conrada-Korzeniowskiego zanotowano odpowiednio stężenia PM2,5 na poziomie 115,0 µg/m3 oraz PM10: 129,8 µg/m3.

Zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) normy ww. stężeń wynoszą odpowiednio:

  • norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM10: 50 µg/m3

  • norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10: 20 µg/m3

  • norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3

  • norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m3

Najpopularniejsze