Wrocław uruchamia program „Nasze Podwórko”. Będzie można wydzierżawić podwórko za złotówkę i 100 tys. zł na remont
Program Nasze Podwórko to nowa propozycja władz Wrocławia dla wspólnot mieszkaniowych, które chciałby wziąć w zarząd należące do gminy podwórka. Wspólnoty w zamian mogłyby liczyć na 100 tys. zł dofinansowania do remontu, a koszt dzierżawy terenu wyniósłby symboliczną złotówkę.
Od października wspólnoty mieszkaniowe we Wrocławiu mogą na preferencyjnych warunkach wydzierżawić podwórka. Dodatkowo w ramach programu jednostki te mogą ubiegać się o maksymalnie 100 tys. zł dotacji na remonty. W programie chodzi o to, by wspólnoty mogły zarządzać nie tylko budynkami, ale też i terenami przyległymi do budynków, z których korzystają mieszkańcy.
– Stawiamy na dobrosąsiedzką współpracę i zachęcamy współwłaścicieli, wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie z jednego podwórka do podjęcia stosownej uchwały i zawarcie wspólnej dzierżawy terenu za 1 zł – wyjaśnia Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UM Wrocławia. – Co ważne, dzierżawa w wysokości 1 zł netto rocznie może obejmować całość podwórka lub jego fragment wydzielony w sposób naturalny ogrodzeniem, zielenią lub ciągiem garaży – dodaje urzędnik.
Wspólnoty w ramach programu za symboliczną złotówkę mogą przejąc podwórka. Wiąże się to m.in. z obowiązkiem ich utrzymania, ale daje możliwość dostosowania funkcji podwórza do indywidualnych potrzeb mieszkańców danej wspólnoty. Po wydzierżawieniu podwórza od miasta, wspólnoty autonomicznie będą mogły decydować o tym, że na podwórzu powinny znaleźć się kwietne rabaty, place zabaw czy miejsca parkingowe.
Zachętą do dzierżawy ma być dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł, jakie wspólnoty mogą otrzymać z budżetu miasta na określone działania.
– Na nasadzenia zieleni niskiej i średniej, doposażenie placów zabaw, placów gier czy boisk, organizację miejsca zbiórki odpadów, montaż elementów małej architektury czy miejsca postojowe – wymienia Monika Tendaj-Bielawska ze spółki Wrocławskie Mieszkania. Te ostatnie z zastrzeżeniem, że nie mogą stanowić więcej niż 60% terenu.
– Przekazując mieszkańcom zarządzanie najbliższym terenem miasto daje możliwość realizacji własnych inicjatyw poprawiających funkcjonalność i estetykę przyległych do budynków terenów, ale przede wszystkim budowania poczucia wspólnoty wśród mieszkańców i utożsamiania się z najbliższym otoczeniem. Promujemy i nagradzamy dobrosąsiedzkie relacje i wspólne inicjatywy – podkreśla prezydent Jacek Sutryk. – Oprócz kompleksowych rewitalizacji wnętrz, których w latach 2021-2024 przeprowadzimy 35, chcemy zachęcać mieszkańców do oddolnych inicjatyw, by mieli wpływ na poprawę jakości najbliższego otoczenia – dodaje.
We Wrocławiu jest blisko 1000 wnętrz i kwartałów podwórzowych. W większości dużych o powierzchni ponad 1 ha, ale nie brakuje też mniejszych, kameralnych, którymi mieszkańcy opiekują się w wolnym czasie jak swoimi, sadząc rośliny i wykonując prace ogrodnicze.
– Każde podwórko to trochę inna historia. Oczekiwania użytkowników determinuje dominująca grupa mieszkańców - osoby starsze mieszkające niekiedy w jednym miejscu przez całe życie czy rodzice z małymi dziećmi. Jako zarządcy spotkaliśmy się już z mniej standardowymi oczekiwaniami jak sąsiedzkie stoły czy wieszaki na bieliznę. Tym programem pozostawiamy mieszkańcom dowolność w kreowaniu najbliższej przestrzeni – zaznacza Monika Tendaj-Bielawska.
Za realizację projektów, na które zostanie przyznane dofinansowanie odpowiadają zarządcy terenów gminnych: spółka Wrocławskie Mieszkania i Zarząd Zasobu Komunalnego.
Miasto nie wprowadza limitu realizowanych zadań, nie ma też ograniczonego czasu na przystąpienie do dzierżawy terenu na preferencyjnych warunkach. Wnioski w sprawie dzierżaw należy składać bezpośrednio do zarządców komunalnych.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

