Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2023. Gośćmi będą byli prezydenci Polski i Wrocławia oraz znani pisarze i artyści
Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne 31. już Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Wydarzenie rozpocznie się 30 listopada i potrwa do 3 grudnia. W programie 140 spotkań autorskich z ludźmi z pierwszych stron gazet.
Swój udział w targach zapowiedzieli już m.in. były prezydent Polski Aleksander Kwaśniwski oraz były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wśród gości specjalnych znaleźli się też: Marta Herling-Grudzińska, Bronisław Wildstein, Jan Polkowski, Anna Janko, Ewa Lipska, Jerzy Bralczyk, Janusz Degler, Maria Woś i Katarzyna Nosowska, Julia Popiel, Joanna Balicka, Katarzyna Barlińska, Monika Rutka oraz Mery Spolsky.
Łącznie we Wrocławiu ma wystawić się ponad 220 wydawnictw, które zaprezentują swoją ofertę.
– Mamy nadzieję, że dzięki tak bogatemu programowi każdy, niezależnie od wieku i literackich, upodobań, znajdzie coś dla siebie czy swoich bliskich. Grudzień to czas prezentów, a książka, zwłaszcza z autografem ulubionego autora, to prezent, który zawsze będzie trafiony – mówi Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek.
Gościem specjalnym 31. edycji WTDK będzie Rumunia. Instytut Kultury Rumuńskiej przygotował m.in. promocje książek, spotkania z autorami, wystawę komiksu oraz projekcje filmów.
– Odwiedzą nas także autorzy z Czech, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że twórców spoza Polski będzie przybywało i już wkrótce staniemy się targami międzynarodowymi – dodaje Morawiecka.
W trakcie imprezy wręczone zostaną prestiżowe nagrody: Pióro Fredry (publikacje dla dorosłych) oraz Dobre Strony (wydawnictwa dla dzieci i młodzieży). Wyróżnienia przyznawane są twórcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym.
– Zgodnie z regulaminem zwycięzcy zobowiązani są przeznaczyć nagrodę pieniężną na wydanie kolejnej pozycji. Tym samym na rynku już ukazały się książki ubiegłorocznych zwycięzców: „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” Międzynarodowego Centrum Kultury oraz „To jest Maks” Wydawnictwa Dwie Siostry – wyjaśnia Andrzej Ociepa z jury, który przedstawił nominowanych do tegorocznych nagród. Są to:
Książki nominowane do Nagrody Edytorskiej „Pióro Fredry”:
-
Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u, autor: Agata Szydłowska, projekt okładki: Marian Misiak, projekt typograficzny: Robert Oleś, Wydawnictwo Czarne
-
Odkrywając historię mówioną, autor: Alessandro Portelli, projekt i opracowanie graficzne: Artur Skowroński, Wydawnictwo Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
-
Tbilisi. O Gruzji, ludziach i dziełach, tekst: Lech Kończak, projekt graficzny: Kuba Sowiński i Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy), Międzynarodowe Centrum Kultury
-
Wytwórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u, redakcja i projekt graficzny: Jacek Mrowczyk, Wydawnictwo Karakter i ASP Katowice
-
Z Nocy i Mowy. Wybór opowieści, tekst: Marian Pankowski, projekt okładki i stron tytułowych: Wojtek Janikowski, na podstawie koncepcji Przemka Dębowskiego, opracowanie typograficzne: manufaktura, Wydawnictwo Ossolineum
Książki nominowane do Nagrody Edytorskiej „Dobre Strony”:
-
Gdzie ty jesteś, koguciku?, tekst i ilustracje: Anna Kaźmierak, Wydawnictwo Wytwórnia
-
Pan Wyrazisty, tekst: Olga Tokarczuk, ilustracje: Joanna Concejo, projekt graficzny: Maria Szczodrowska, Radek Staniec, Wydawnictwo Format
-
To jest Maks, tekst: Patryk Pufelski, ilustracje: Justyna Sokołowska, Wydawnictwo Dwie Siostry
-
Święta cały rok, tekst: Tomek Żarnecki, ilustracje: Gosia Kulik, Wydawnictwo Warstwy
-
Ziemianie, tekst: Ewa Solarz, ilustracje: Robert Czajka, Wydawnictwo Druganoga
Zgłoszone propozycje oceniało jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Grażyna Lange, Karolina Wiśniewska, Janusz Górski i Andrzej Ociepa.
Targi czynne będą:
-
czwartek, 30 listopada – godz. 12.00-19.00
-
piątek, 1 grudnia – godz. 11.00-19.00
-
sobota, 2 grudnia – godz. 11.00-19.00
-
niedziela, 3 grudnia – godz. 11.00-17.00
Ceny biletów to 5 zł.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


