Koniec przebudowy wałów Widawy. Inwestycja ma chronić Wrocław przed powodzią [ZDJĘCIA]
Zakończyły się prace związane ze wzmocnieniem i rozbudową wałów Widawy na terenie gmin Wrocław, Długołęka i Czernica. Realizowana od wiosny 2020 roku inwestycja warta była 126 mln zł. Jej głównym celem jest zabezpieczenie terenów mieszkalnych przed powodziami.
Realizacja trzyletniego zadania zakończyła się w lipcu tego roku. W ramach prac prowadzonych w ramach porozumienia wszystkich trzech gmin oraz Wód Polskich firma Skanska zrealizowała umocnienia i przebudowy wałów w tzw. cofce kanału przelewowego Odra Widawa. Inwestycja ta zabezpiecza Dolinę Widawy na wypadek przepuszczania wód powodziowych przez wspomniany kanał i konieczności skierowania ich poza stolicę Dolnego Śląska.
Inwestorzy szacują, że realizowane przez ostatnie lata działania będą dodatkową ochroną przed ewentualną falą powodziową dla nawet 1,5 tys. budynków mieszkalnych, handlowo-usługowych, gospodarczych, przemysłowych i sakralnych oraz infrastruktury, znajdującą się na powierzchni 1109 hektarów w zasięgu oddziaływania.
– Zakończenie tego zadania pozwala w pełni zrealizować cele narzucone modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Dzisiaj przy wsparciu zbiornika Racibórz Dolny jesteśmy gotowi na przyjęcie fali powodziowej napływającej do Wrocławia z pełnym rozdziałem wód na Odrę i Widawę – deklaruje Bartosz Wszołek, Zastępca Dyrektora Wód Polskich RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. – W tym roku również we współpracy z gminą Wrocław zrealizowaliśmy obiekt Ślęzoujście, gdzie jako Wody Polskie mieliśmy wkład finansowy w wysokości 4 milionów złotych w realizację tego zadania. Te dwa elementy – zabezpieczenie górnej Widawy i Ślęzoujście zamykają klamrą potrzeby miasta Wrocławia, jak i gmin ościennych, względem zabezpieczenia stolicy Dolnego Śląska przed powodzią – dodaje.
Zakres robót hydrotechnicznych zadania obejmował budowę nowych wałów przeciwpowodziowych Widawy na odcinku o długości aż 11 kilometrów oraz przebudowę wału przeciwpowodziowego o nazwie „Przerowa L” na fragmencie o długości 2 kilometrów. Podczas prac wykonane zostały nasypy konstrukcji wałów z ukształtowaniem skarp, przejazdów i zjazdów. Ponadto w czasie inwestycji usunięto wszelkie kolizje z sieciami telekomunikacyjną, elektroenergetyczną, wodociągową i gazową. Powstały także nowe przepusty wałowe i drogowe, zrealizowano roboty polegające na rozbudowie i przebudowie dróg publicznych.
W skład budowli hydrotechnicznych, chroniących mieszkańców gmin Czernica, Długołęka i Wrocław przed powodzią, wchodzą między innymi: nowe wały przeciwpowodziowe wzdłuż prawego i lewego brzegu Widawy; poszerzone i podwyższone korpusy wałów; uszczelnione istniejące obwałowania na lewym brzegu oraz wyremontowane rowy i drenaże odwodnienie.
– Chciałbym w imieniu swoim, czyli wójta gminy Długołęka, ale też jako mieszkaniec Wilczyc, a kilka lat temu Wrocławia, podziękować firmie Skanska oraz Wodom Polskim za to, że te odcinki wałów zostały wykonane profesjonalnie i w dobrym stylu. Możliwość jazdy na rowerze po obwałowaniach i walory rekreacyjne to dodatkowe zalety tych wałów przeciwpowodziowych, które powstały na terenie naszej gminy. Dziś jest mi bardzo miło z tego powodu, że stoję na wałach, które wybudowaliśmy wspólnie i dziś każdy z nas na tym odcinku jest zabezpieczony przed falą powodziową. Nasza Widawa, która jest rzeką pozornie małą, ale gdy pojawiają się duże opady, to pokazuje swój pazur. I taki pazur pokazała nieraz, nawet w tym roku. Ale to jeszcze bardziej pokazuje jak ta inwestycja jest istotna – mówił podczas spotkania z okazji końca inwestycji Wojciech Błoński, Wójt Gminy Długołęka.
– W imieniu prezydenta Wrocławia pragnę podziękować Wodom Polskim, firmie Skanska i wszystkim instytucjom i osobom, które były zaangażowane w ten projekt. Być może niewielki, półkilometrowy odcinek na terenie Wrocławia, ale bardzo istotny dla nas, bo razem z elementem w postaci Ślęzoujścia, zabezpiecza stuprocentowo Wrocław przed wodami powodziowymi. Jesteśmy z tego bardzo dumni i jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym – dodał Mateusz Majka, koordynator ds. polityki rzecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Warto podkreślić, że realizacja inwestycji przebiegała pod ścisłym nadzorem przyrodniczym i z troską o środowisko naturalne. W ramach szerokich działań na rzecz kompensacji przyrodniczych posadzono 64 tys. nowych dębów szypułkowych oraz ponad 5,5 tys. rodzimych gatunków drzew w grupach i szpalerach, a także ponad 3 tys. rodzinnych gatunków krzewów. Zainstalowano także skrzynki lęgowe dla ptaków oraz budki dla nietoperzy.
Najpopularniejsze teraz
-
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
-
Rozmawialiśmy z Turkami o Dembélé. „Bardzo wartościowe ogniwo zespołu”
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Peugeot seria Edition - cena WOW
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Znamy sparingpartnerów Śląska Wrocław. Pierwszy transfer może zostać dopięty jeszcze w tym tygodniu.
-
Wieża Quorum ma już 137 metrów. Inwestycja zbliża się do finału [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Niemcy z Berlina odprawieni z kwitkiem [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Malaly Dembele w Śląsku Wrocław
-
Na cmentarz bez bagażu. We Wrocławiu ruszył pilotaż bezpłatnych wypożyczalni narzędzi i siedzisk
-
Beże i brązy nie muszą być nudne! Jak ciekawie wkomponować je do swojego wnętrza?
-
Znamy terminarz Ekstraklasy. Na początek wymagający rywale
-
NSA rozstrzygnął: Budynek ZETO jest zabytkiem!
-
Chińska platforma zakupowa otwiera centrum dystrybucyjne pod Wrocławiem
-
Jaki golf męski sprawdzi się na jesień? 5 wzorów, kolorów i fasonów, na które warto zwrócić uwagę
Najpopularniejsze
Rozmawialiśmy z Turkami o Dembélé. „Bardzo wartościowe ogniwo zespołu”
Śląsk Wrocław wzmocnił swoją kadrę podpisując kontrakt z Malaly Dembele, który ostatnie sezony spędził w Turcji. Skontaktowaliśmy się z dziennikarzami znad Bosforu by zapytać, jakie wrażenie po sobie pozostawił. Oto czego się dowiedzieliśmy.
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.


