Będą zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie. Jak skorzystać z dofinansowania we Wrocławiu?
Wrocławscy urzędnicy nie kryją zadowolenia ze zmian w rządowym programie Ciepłe Mieszkanie. Zmieniona konstrukcja programu ma być korzystniejsza dla najemców lokali komunalnych. Co istotne rządowe wsparcie można łączyć z miejskim programem KAWKA.
O zmiany w programie już jakiś czas temu apelowali m.in. urzędnicy z wrocławskiego magistratu i aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego przy wsparciu Unii Metropolii Miast Polskich. Głównym celem zmian miało być włączenie do programu najemców komunalnych oraz właścicieli mieszkań w budynkach, dla których istniała techniczna możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej.
– Zależało nam bardzo na naszych najemcach komunalnych i oni zostali uwzględnieni w drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie. To wspólny sukces Wrocławia i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Do programu zostały również włączone małe wspólnoty mieszkaniowe, które oprócz finansowego wsparcia na wymianę pieców, mogą otrzymać dotację na docieplenie budynków i to jest nowość – komentuje Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.
Z programu Ciepłe Mieszkanie właściciele oraz najemcy lokali w budynkach wielorodzinnych mogą uzyskać aż do 44 tys. zł, z kolei wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o dofinansowanie w łącznej kwocie aż 375 tys. zł. W budżecie państwa na cały projekt zarezerwowano miliard złotych.
– Mamy pewną obawę czy ten budżet jest wystarczający. Będziemy się temu przyglądać bo jest to bardzo poważny problem. W Polsce szacujemy, że 40 tys. osób przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza, a średnia długość życia skraca się o 20 miesięcy – mówił Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Niezależnie od programu rządowego, także i wrocławski samorząd prowadzi swoje działania zmierzające do wyeliminowania pieców węglowych z miasta. Do tej pory w ramach miejskich programów wydano na ten cel prawie 250 mln zł – to pula środków wydana na program KAWKA plus skierowany do indywidualnych mieszkańców oraz podejmowane przez magistrat inwestycje polegające na wymianie ogrzewania w budynkach komunalnych. Urzędnicy szacują, że do końca przyszłego roku wydadzą na te cele dodatkowe 80 mln zł, co będzie oznaczało że z budżetu miasta wydamy na akcję Zmień Piec w sumie aż 330 mln zł.
– Jeszcze nigdy w historii Wrocławia, na taką skalę nie był prowadzony proces wymiany pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Od 2019 roku zlikwidowaliśmy 12 tys. kopciuchów. Tylko w tym roku piece znikną z kolejnych stu budynków, należących do miasta. Możliwość połączenia miejskiego programu KAWKA plus z rządowymi programami to szansa dla mieszkańców – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
Wrocławscy urzędnicy zauważyli ponadto, że rządowe programy Ciepłe Mieszkanie (dla budynków wielorodzinnych) i Czyste Powietrze (dla właścicieli domów jednorodzinnych) bez problemu można łączyć z miejskim programem KAWKA plus, dzięki czemu pojedyncza rodzina może otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 50 tys zł. Wnioski o taką pomoc można składać w Wydziale Środowiska UM Wrocławia przy ul. Hubskiej 8/16. Tam też pracują urzędnicy, którzy udzielają wszelkich informacji związanych z chęcią uczestnictwa w tych programach.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

