Wrocław kolejnym miastem, w którym stanął gigantyczny budzik. Odlicza czas do wyborów [ZDJĘCIA]
Władze Wrocławia to kolejny samorząd, który zdecydował się na umieszczenie w przestrzeni miasta gigantycznego budzika odliczającego dni do wyborów parlamentarnych w Polsce. Instalacja jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują! Twój głos ma znaczenie!”.
Trzymetrowe budziki odliczające czas do październikowych wyborów stają w kolejnych dużych polskich miastach. Po Gdańsku, Warszawie i Poznaniu przyszedł czas na Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska budzik będący elementem akcji profrekwencyjnej stanął na ul. Świdnickiej przy Barze Barbara.
– Oddanie głosu w wyborach parlamentarnych jest niezwykle ważne. To wielki przywilej, ale – tak to czuję - i obowiązek obywatelski, który powinniśmy spełnić, aby zadecydować o przyszłości naszego narodu. Właśnie dlatego, aby ułatwić głosowanie wszystkim osobom przebywającym we Wrocławiu, uruchomiliśmy mobilny punkt umożliwiający dopisanie się do rejestru wyborców osobom niezameldowanym we Wrocławiu. Na ulicy Świdnickiej będzie dostępny od dzisiaj do niedzieli, a już w przyszłym tygodniu pojawi się także w innych częściach miasta – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Władze Wrocławia w ten sposób chcą zachęcić mieszkańców, którzy w dniu wyborów nie będą w miejscu zamieszkania, do oddania głosu w innym miejscu. W mobilnym punkcie dopisać się do wrocławskich komisji mogą też osoby, które zamieszkują inne części Polski.
Poza mobilnym punktem, dopisać się do list wyborców można w pozostałych Centrach Obsługi Mieszkańca (ul. G. Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ 1-8, al. M Kromera 44, ul. Legnicka 58 CH Magnolia).
– Na ten moment już 15 tysięcy osób dopisało się do spisu wyborców we Wrocławiu, a pozostało jeszcze 2 tygodnie. Tendencja jest bardzo dobra i mamy nadzieję, że ta liczba znacząco się powiększy dzięki uruchomieniu mobilnego punktu. Należy jednak pamiętać, że dopisanie spisu wyborców jest możliwe tylko do 12 października włącznie – przypomina dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UM Wrocławia Bożena Bronowicka.
Wizyta w Centrum Obsługi Mieszkańca nie jest jednak jedyną możliwością. Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć również elektronicznie za pomocą strony internetowej, udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji. W COM-ach można także pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem wyborcy mogą się zgłosić do każdej obwodowej komisji wyborczej (w Polsce, za granicą, a nawet na polskim statku morskim) i oddać swój głos.
Według aktualnych statystyk liczba osób uprawnionych do głosowania we Wrocławiu wynosi około 500 tysięcy osób. MPWiK wylicza natomiast, że aktualna liczba mieszkańców na podstawie poboru wody to około 870 tysięcy.
- W 2019 r. frekwencja w wyborach parlamentarnych we Wrocławiu wyniosła 71%. Pobijmy ten rekord! – apelował w piątek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
akże muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
aktor, Janusz Chabior.
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
-
Czy zarabiasz więcej od przeciętnego Polaka? Są nowe dane GUS
-
Gdzie nad wodę koło Wrocławia? Naturalne kąpieliska koło Wrocławia [LISTA MIEJSC]
Najpopularniejsze
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.


