Straż Miejska Wrocławia świętuje 32. rocznicę powołania [ZDJĘCIA]
W piątek w siedzibie Straży Miejskiej Wrocław przy ul. Na Grobli odbył się uroczystości związane z 32. rocznicą powołania tej formacji. Przez ten czas liczba funkcjonariuszy wzrosła z 23 do ponad 300.
Straż Miejska Wrocławia została powołana 25 września 1991 r. przez ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego. Jej głównym zadaniem od początku istnienia jest pomoc mieszkańcom i dbanie o porządek w przestrzeni miejskiej.
Formacja przez lata działalności znacznie się rozrosła i sprofesjonalizowała. Pa początku lat 90-tych w formacji pracował 23 strażników, dziś jest to ponad 300 mundurowych. SM dysponuje też coraz lepszym sprzętem, specjalistycznymi radiowozami i rozwiązaniami przystosowanymi do dzisiejszych wyzwań..
– W ostatnich 5 latach otrzymaliśmy 15 nowych radiowozów wartych 1,5 mln złotych, 4 bezzałogowe statki powietrzne za 300 tysięcy. Wliczając w to nową siedzibę, wymianę umundurowania, czy zakup dodatkowego wyposażenia dla funkcjonariuszy mamy inwestycje warte miliony złotych. Cieszymy się z tego i doceniamy ten wkład, bo należy pamiętać, że każda złotówka wydana na Straż Miejską w rzeczywistości jest przeznaczona na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Wrocławia – mówi komendant Piotr Kościelny.
W ostatnich latach jednym z ważniejszych zadań strażników jest dbanie o środowisko. Znacznie wzmocniony został Oddział Ochrony Środowiska, który ma swoją siedzibę przy ul. Hubskiej. Oddział został wyposażony w dodatkowy samochód terenowy, kamery do monitoringu mobilnego, dwa wilgotnościomierze oraz urządzenie zadymiające pozwalające lokalizować miejsca nielegalnych podłączeń ścieków. Dodatkowo Straż Miejska zyskała drony wraz z niezbędnym osprzętem i oprogramowaniem, posiadającym kamerę termowizyjną oraz głowice badające zawartość dymu w kominach.
- Wiemy, jak ważne jest środowisko i jego ochrona. W dzisiejszych czasach wszyscy musimy o nie dbać, dlatego możliwość przeprowadzania kontroli zawartości dymów z kominów, ścieków, czy wykrywanie nielegalnych wysypisk realnie przyczynia się do poprawy otoczenia, w którym żyjemy na co dzień – dodaje komendant.
Straż Miejska Wrocławia to także „Animal Patrol” czyli specjalna jednostka zajmująca się pomocą zwierzętom. Strażnicy posiadają m.in. terenowy samochód oraz specjalistyczne wyposażenie, które umożliwia im transport oraz zaopiekowanie się zagubionymi zwierzętami, lub tymi, które znajdują się w złych warunkach.
W ciągu ostatnich 5 lat strażnicy przyjęli od wrocławian 285 tys. zgłoszeń, nałożyli 113 tys. mandatów na łączną kwotę przekraczającą 21 mln zł. 16 tys. razy zakładali blokady na koła źle zaparkowanych samochodów, a 13 tys. nieprawidłowo parkujących pojazdów wywieźli na lawetach. Straż Miejska wykonała także przeszło 30 000 kontroli „smogowych” i prawie 10 000 kontroli związanych z deratyzacją na terenie miasta.
- Przy okazji 32. rocznicy powołania Straży Miejskiej warto przypomnieć naszą misję. Zgodnie z rotą ślubowania służymy wspólnocie lokalnej, chronimy porządek publiczny
i bezpieczeństwo ludzi - właśnie dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców Wrocławia, aby korzystali z naszej pomocy oraz zgłaszali nam wszystkie sytuacje, jakie mogą zagrażać dobru publicznemu. Jesteśmy do dyspozycji przez całą dobę pod numerem telefonu 986 – podkreśla Piotr Kościelny.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
akże muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
aktor, Janusz Chabior.
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
-
Czy zarabiasz więcej od przeciętnego Polaka? Są nowe dane GUS
-
Gdzie nad wodę koło Wrocławia? Naturalne kąpieliska koło Wrocławia [LISTA MIEJSC]
Najpopularniejsze
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.


