Byliśmy w Muzeum Śląska Wrocław. Takiej atrakcji nie powstydziłby się zespoły z Ligi Mistrzów [ZDJĘCIA]
Muzeum Śląska Wrocław startuje już za tydzień. Zobaczymy w nim pamiątki i trofea klubowe z ostatnich ośmiu dziesięcioleci. Udało nam się przedpremierowo wejść na wystawę – już dziś zobaczcie zdjęcia z nowego muzeum.
Multimedialna wystawa powstała na stadionie Tarczyński Arena, tuż koło otwartego kilka tygodni temu Sports Baru Browaru Stu Mostów. Miejsce to opowiada historię od klubu od 1947 roku, kiedy to jeszcze wrocławski zespół nosił nazwę „Pionier”, a następnie „Legia Wrocław”. Śląsk Śląskiem został dopiero w 1957 roku, ale mało brakowało, a nosiłby inną nazwę. – Działacze rozważali nazwę Wrocławianka, albo powrót do Pioniera – zdradza nam podczas pierwszego, jeszcze nieoficjalnego zwiedzania muzeum Przemysław Piwowarski, prezes stowarzyszenia Wielki Śląsk, który był zaangażowany w tworzenie obiektu.
Na wystawie możemy obejrzeć zdigitalizowane kroniki drużyny i ligowe tabele wyrysowany i wypisane odręcznie. Są też puchary Mistrzostw Polski, Pucharu Polski i oryginalny Puchar Ekstraklasy, który został w klubie po tym jak zlikwidowano te rozgrywki, a Śląsk był ostatnim ich triumfatorem.
– Miejsce na muzeum i bar były zostały przewidziane i zaplanowane w momencie budowy stadionu. Przez pierwsze 10 lat brakowało sił i środków, ale w końcu się udało. Intensywne prace nad muzeum rozpoczęliśmy na początku 2021 roku, kiedy udało się wybrać wykonawcę, który przeprowadził tę inwestycję za niespełna 5,5 mln zł. To o tyle ważne, że wówczas najwyższa oferta w przetargu wynosiła 17 mln zł, myślę że gdyby ten przetarg się odbył później, to ta kwota byłaby dwukrotnie, albo i trzykrotnie wyższa – komentuje Marcin Przychodny, prezes spółki Stadion Wrocław.
W muzeum obok sal poświęconych stricte historii piłkarskiego zespołu znajdziemy też salę opisującą trzy stadiony na których Śląsk rozgrywał swoje mecze: Olimpijski, Oporowska i Tarczyński Arena, a nawet usiądziemy na oryginalnych siedzeniach z Oporowskiej i replice drewnianej ławki ze starego Stadionu Olimpijskiego. Ostatnia z sal poświęcona jest pozostałym sekcjom klubu.
– Jestem ogromnie szczęśliwy, że takie miejsce powstało. Śląsk Wrocław jest wielkim klubem, a wielkie kluby takie muzea mają. Mam nadzieję, że to będzie super miejsce do edukacji młodych kibiców Śląska – powiedział przed wejściem do muzeum Mariusz Pawelec, wieloletni piłkarz Śląska, który występował m.in. w mistrzowskim składzie z sezonu 2011/2012.
Oficjalne otwarcie Muzeum Śląska Wrocław planowane jest na 5 września 2023 r. Bilet normalny do muzeum ma kosztować 25 zł lub 35 zł ze zwiedzaniem stadionu, ulgowy 15/25zł, a rodzinny (2+2 lub 2+3) 70/99 zł. Wrocławianie posiadający kartę Nasz Wrocław mogą liczyć na 10% zniżki, zaś uczestnicy programu Aglomeracja Wrocławska nawet 50% zniżki.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


