Straż miejska prowadzi dużą akcję na Jagodnie. O co chodzi?
Wrocławscy strażnicy miejscy pojawili się na osiedlach Jagodno i Wojszyce. Miejscy stróże prawa rozmawiają z mieszkańcami o zmianach, jakie mają zacząć obowiązywać w tym rejonie miasta od początku września.
Strażnicy biorą udział w kampanii informacyjnej władz Wrocławia zachęcającej mieszkańców Jagodna i Wojszyc do posyłania dzieci do szkoły rowerem, autobusem, hulajnogą lub pieszo.
– Rozdajemy ulotki z przebiegiem nowej linii 310, ale też mapy dostępności komunikacyjnej. Przy okazji zwracamy uwagę kierowców na sposób parkowania samochodów, ponieważ, zwłaszcza w okolicach nowych bloków, chodniki bywają zastawione samochodami. Tak nie należy robić. Nasze patrole będą także w pierwszych dniach funkcjonowania szkoły, by zapanować nad ruchem i pomóc dzieciom na drodze – wyjaśnia Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej.
Z myślą o obu osiedlach wybudowany został całkiem nowy zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Asfaltowej. Urzędnicy już teraz apelują do mieszkańców, by posyłając dzieci do nowej szkoły powstrzymać się od dowożenia pociech prywatnymi samochodami, co ma zniwelować problem korków na nowej ulicy.
W celu zapewnienia dojazdu do szkoły od września miasto uruchamia specjalną linię szkolną 310, która ma kursować od poniedziałku do piątku z obu osiedli i zatrzymywać się tuż pod bramą nowej placówki. Do nowej szkoły wybudowano też szerokie i wygodne drogi rowerowe, które są połączone z już istniejącą przyjazną cyklistom infrastrukturą Jagodna. Warto wspomnieć, że przy głównych drogach osiedla (Buforowej, Konduktorskiej, a wkrótce Lutosławskiego i Asfaltowej) wydzielone są również wygodne drogi rowerowe.
– Widać to dobrze w naszym internetowym systemie informacji przestrzennej na gis.um.wroc.pl. Przed otwarciem szkoły i przedszkola zrobiliśmy kilkakrotnie wizję lokalną z pracownikami Biura Zrównoważonej Mobilności, którzy na co dzień poruszają się zawodowo i prywatnie rowerami. Po osiedlu - jego lewej i prawej stronie całkiem wygodnie jedzie się drogami wewnętrznymi i osiedlowymi, a po dojechaniu do głównych ulic: drogami dla rowerów. Także na skrzyżowaniach rowerzyści są dobrze widoczni a przejazdy przez skrzyżowania są wygodne i bezpieczne dla rowerzystów. Słowem - nic tylko jechać na dwóch, a nie czterech kółkach do szkoły i przedszkola – mówi Monika Kozłowska-Święconek z wrocławskiego magistratu.
Urzędnicy przygotowali nawet specjalną mapę, która pokazuje, że w przypadku wielu ulic szybciej i wygodniej do szkoły można dotrzeć rowerem i hulajnogą niż np. samochodem z rodzicami.
– Przy szkole jest parking i można wygodnie dziecko dowieźć do szkoły. Ale podobnie jak w przypadku położonego po sąsiedzku po drugiej stronie wiaduktu Zespołu Szkolno-Przedszkolnym na Kłodzkiej warto sprawdzić, czy rowerem nie jest szybciej, zdrowiej i przyjemniej. Na Gaju dzieci cały rok jeżdżą hulajnogami i rowerami - najpierw dostawialiśmy stojaki, w końcu zabrakło na nie miejsca, bo rowery i hulajnogi dosłownie oblepiają szkolne ogrodzenie. Ale to jeden z najpiękniejszych widoków jakie znamy. Tak samo zapewne będzie na Asfaltowej- mówi Kozłowska-Święconek.
Mapa dostępności komunikacyjnej pokazuje, że w promieniu 10 minut rowerem znajduje się olbrzymia część Jagodna, jak i spory obszar Wojszyc. 15 minut rowerem - pokrywa całe Jagodno. Osoby, dla których to jednak zbyt duży dystans, mogą skorzystać z MPK.
– Linia 310 jest krótka, ale bardzo ważna, ponieważ łączy dwa osiedla – Wojszyce i Jagodno. Dodatkowo, jest znakomitą i bezpieczną opcją dojazdową dla uczniów zespołu szkolno-przedszkolnego znajdującego się przy ul. Asfaltowej. Autobus będzie jeździł od poniedziałku do piątku, a najwięcej kursów zrealizuje o poranku i po godzinie 12, gdy dzieci kończą lekcje– tłumaczy Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu w Urzędzie Miejskim Wrocławia – Już dziś mogę zdradzić, że 4 września, czyli podczas pierwszego dnia kursowania nowej linii, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zapewni uczniom niespodziankę w postaci jednego ze swoich zabytkowych autobusów. W ten sposób wspólnie uhonorujemy otwarcie nowej linii – dodaje.
Najpopularniejsze teraz
-
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik
-
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!
-
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50
-
Błaszczykowski, Boruc, Piszczek i Mila kontra Del Piero, Rivaldo, Quaresma i Szewczenko. Już jutro wielki mecz legend na Tarczyński Arena [Jak dojechać]
-
Polska - Reszta Świata na Tarczyński Arena. Błaszczykowski, Mila, Piszczek Boruc vs. Del Piero, Rivaldo. Zobacz zdjęcia, Polacy nie dali szans rywalom.
-
Płatny Facebook, Instagram i WhatsApp? Meta zaczyna gotowanie żaby
-
Poznaj najpiękniejsze trasy kolejowe regionu. Wraca Dolnośląski Bilet Weekendowy
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Najlepsze technika we Wrocławiu. Które technikum wybrać? [LISTA, RANKING 2022]
-
Sprawdź, dokąd polecą Wrocławianie na długi weekend czerwcowy
-
Miasto wyremontuje ulicę Zaporoską
-
Płatne parkowanie pod Magnolią. Znamy nowe zasady!
-
Niedziela handlowa przed Wielkanocą. Jak w tą niedzielę otwarte są centra handlowe we Wrocławiu? [27.04.2025]
-
Rusza nabór wniosków na lokalne inicjatywy mieszkańców Dolnego Śląska
найбільш популярний
Оформити закордонний паспорт, ID-картку, посвідчення водія і страховку у Вроцлаві можна у ДП «Документ» за новою адресою
З 30 січня 2023 мобільний комплекс "Паспортний Сервіс" у місті Вроцлав працюватиме на прийом та видачу документів за новою адресою - Wrocław Stadium (Tarczyński Arena).
Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати
Географічне розташування Вроцлава відкриває багато переваг, зокрема і можливість відвідати історичні місця, пам’ятки культури, архітектури та природні дива.
Особливості оформлення закордонного паспорту для українців, які знаходяться в Польщі
У зв’язку з воєнними діями на території України багато громадян виїхали на територію Польщі по закордонних паспортах. Але є ті, які перетнули кордон з українським паспортом, свідоцтвом про народження або іншими документами. І для них є актуальним питання оформлення закордонного паспорту, як для дорослих, так і для дітей.

