Parkowanie na dwóch kolejnych osiedlach będzie płatne. Tu do końca roku postawią parkometry
Do końca roku strefa płatnego parkowania we Wrocławiu ma powiększyć się o tysiąc kolejnych miejsc parkingowych i 80 nowych parkometrów. Wkrótce za parkowanie płacić będziemy także na osiedlach Huby i Tarnogaj. Dodatkowe płatne miejsca wyznaczone zostaną też na osiedlu Powstańców Śląskich.
Wrocławski ZDiUM tłumaczy, że planowane na drugą połowę tego roku wyznaczenie tysiąca miejsc postojowych na Hubach i Tarnogaju to inicjatywa miejscowych rad osiedli. W najbliższym czasie miasto ogłosi przetarg na wyznaczenie miejsc oraz ustawienie nowych parkomatów.
– Mamy już zarezerwowane środki na te zadania i kończymy przygotowywać niezbędną dokumentację. Za kilka tygodni ogłosimy przetarg na montaż oznakowania, a następnie ustawimy parkomaty. Całe zadanie chcemy zrealizować do końca tego roku, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców i zgodnie z decyzją rad osiedla uporządkowana zostanie kwestia parkowania na tych osiedlach – wyjaśnia Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
W ramach zadania wyznaczone zostaną miejsca parkingowe o wymiarach określonych przepisami, co ma zapewnić kierowcom komfortowe korzystanie z nich. Ustanowienie opłat za parkowanie ma też przyczynić się do większej rotacji pojazdów, a tym samym zwiększenia wolnych miejsc w okolicy. Dodatkowym aspektem inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa pieszych przy przechodzeniu na drugą stronę ulicy.
– Chodniki - co do zasady - służyć mają wygodnemu poruszaniu się pieszych. Ich konstrukcje, zwłaszcza te stare w śródmieściu, nie są dostosowane do długotrwałego obciążenia ciężarem kilkuset kilogramów, przez co parkowanie aut na nich powoduje ich szybką dewastację. Jeszcze szybciej niszczone są przyuliczne pasy zieleni, które są nam niezwykle w mieście potrzebne. Dodatkowy budżet z opłat parkingowych może pozwolić na remonty osiedlowych uliczek i chodników. Co więcej, po uregulowaniu parkowania zdecydowanie łatwiej jest też wygospodarować dodatkowe miejsca na nasadzenia drzew, montaż stojaków rowerowych, czy ławek – mówi Monika Kozłowska-Święconek dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.
Z utworzenia nowych stref cieszą się przedstawiciele lokalnych rad osiedli, którzy od dłuższego czasu zabiegali w mieście o zrobienie porządku z parkowaniem na chodnikach i zieleńcach.
– Cieszymy się, że w końcu powstanie na naszym osiedlu strefa płatnego parkowania nad którą pracowaliśmy z przedstawicielami miasta i jego jednostkami. Każdego dnia jako mieszkańcy osiedla mierzymy się z ogromną liczbą aut, które próbują parkować na chodnikach, przejściach dla pieszych czy zieleńcach. Wąskie, zabytkowe uliczki Osiedla Henrykowskiego nie są w stanie przyjąć takiej liczby samochodów. W naszej ocenie to rozwiązanie pomoże nam uporządkować przestrzeń i odzyskać nasze osiedle, dziś zdominowane przez auta, dla ludzi. Przed nami jeszcze ustalenia szczegółów z przedstawicielami miasta, ale procesu odzyskiwania naszego osiedla dla mieszańców już się nie zatrzyma – mówi Krzysztof Mazurkiewicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Tarnogaj.
Huby i Tarnogaj to jednak niejedyne miejsca, gdzie pojawią się płatne miejsca parkingowe. Rozszerzenie strefy planowane jest też w granicach osiedla Powstańców Śląskich. Już w drugiej połowie września za parkowanie trzeba będzie płacić też na ul. Zaporoskiej i Szczęśliwej.
Wrocławscy urzędnicy chcą, by do końca tego roku w mieście było już ponad 8,5 tys. płatnych miejsc parkingowych czyli o 2 tys. więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Zauważają przy tym, że to i tak mniej niż w Krakowie, gdzie takowych jest 22 tys.
We Wrocławiu pierwsza godzina za postój w SPP kosztuje 3 zł, druga 3,10 zł, trzecia 3,30 zł, a każda następna znów 3 zł. Mieszkańcy danej podstrefy mogą wykupić abonamenty na parkowanie w pobliżu miejsca swojego zamieszkania w cenie: 10 zł/miesiąc, 50 zł/pół roku lub 100 zł/rok – dla pierwszego samochodu; 20/100/200 zł – dla drugiego samochodu oraz 100/500/1000 zł – dla trzeciego samochodu w gospodarstwie domowym. Pozostali mogą wykupić abonament komercyjny w cenie 200 zł/miesiąc.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


