Kolejny wrocławski tramwaj ma patrona. Numer też jest symboliczny [ZDJĘCIA]

Wroclife • 2023-06-26 Kolejny wrocławski tramwaj ma patrona. Numer też jest symboliczny [ZDJĘCIA]

Tramwaj im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego od poniedziałku kursuje po Wrocławiu. W ten sposób miasto uhonorowało „Kuriera z Warszawy” i dyrektora radia Wolna Europa.

Imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego zostało nadane tramwajowi Moderus Gamma o numerze bocznym 3325, na boku którego znalazło się imię patrona, a wewnątrz tabliczka przybliżająca podróżnym jego sylwetkę.

– Ideą MPK przy nadawaniu imion patronów naszym pojazdom, było to by honorować osoby szczególnie zasłużone dla Wrocławia i jego mieszkańców. Taką postacią jest Jan Nowak-Jeziorański. Postać wybitna, powstaniec warszawski, słynny „Kurier z Warszawy” i wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa – mówił podczas uroczystości nadawania imienia tramwajowi Witold Woźny, prezes MPK.

I to właśnie drugi człon numeru bocznego tramwaju: 25 symbolizuje 25 lat czyli okres przez który Nowak-Jeziorański kierował opozycyjnym radiem. Podczas uroczystości zaznaczono też m.in., że nowy patron tramwaju był fundatorem i założycielem Kolegium Europy Wschodniej czyli organizacji zajmującej się budową wspólnoty wolnych ludzi w krajach wschodnioeuropejskich.

– Kolegium Europy Wschodniej zostało założone przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego z myślą, że Wrocław będzie najważniejszym ośrodkiem w Polsce dla pojednania polsko-ukraińskiego i to były myśl, która towarzyszyła mu przez ostatnie lata. Bardzo się cieszę, że na tym tramwaju, jak i na wszystkich innych tramwajach MPK widzimy flagi Ukrainy. Moim zdaniem Jan Nowak-Jeziorański były szczęśliwy, że tym tramwajem będą jeździć Polacy, Ukraińcy, ale również Białorusini, a na pewno by się nie pogniewał, gdy na pokładzie znajdzie się jeden lub dwóch Litwinów, jak ja – powiedział Laurynas Vaičiūnas, prezes Kolegium Europy Wschodniej.

Jan Nowak-Jeziorański

Jan Nowak-Jeziorański, właśc. Zdzisław Antoni Jeziorański, pseud. „Janek”, „Jan Nowak”, „Jan Zych” (ur. 2 października 1914 w Berlinie, zm. 20 stycznia 2005 w Warszawie) był polskim politykiem, politologiem, działaczem społecznym, dziennikarzem, podporucznikiem Wojska Polskiego i cichociemnym oraz kawalerem Orderu Orła Białego. W czasach wojny prowadził działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. Od 1943 roku kursował między Warszawą a rządem polskim w Londynie jako kurier Komendanta Głównego AK. Po upadku Powstania Warszawskiego udało mu się zbiec do Londynu, gdzie po zakończeniu wojny rozpoczął pracę w Radiu BBC, a następnie w Radiu Wolna Europa. Największe zasługi i sławę zdobył jako „Jan Nowak” – to pod tym okupacyjnym pseudonimem prowadził wojenną działalność kurierską; w latach późniejszych używał go także właśnie przed radiowymi mikrofonami.

Najpopularniejsze teraz

Najpopularniejsze

Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Od 1 czerwca weszły w życie nowe zasady dotyczące korzystania z parkingu przy centrum handlowym Magnolia. To odpowiedź na powracające skargi klientów, którzy przyjeżdżając na zakupy, często musieli długo krążyć po parkingu w poszukiwaniu wolnego miejsca
przeczytaj więcej
Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik

Śląsk Wrocław planuje wzmocnić kadrę przynajmniej trzema zawodnikami. Znamy pierwsze nazwisko, które jest wiązane z klubem. To środkowy pomocnik

Pomimo tego, że trener Śląska Wrocław zapewniał na konferencji, że teraz przez drużyną przede wszystkim odpoczynek, trudno przypuszczać, że sztab szkoleniowy spoczął na laurach. Ante Šimundža zapowiada, że do kadry powinno dołączyć przynajmniej trzech piłkarzy, a możliwe, że będzie ich o jednego lub dwóch więcej.
przeczytaj więcej
Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!

Woda jako źródło życia: MPWiK i Strażacy razem na rzecz mieszkańców!

Wrocławskie MPWiK łączy siły ze Strażakami. Komenda Miejska PSP we Wrocławiu została właśnie ambasadorem kampanii #PijKranówkę. Działanie to wpisuje się też w miejski program „Bezpieczny Wrocław”, którego celem jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców.
przeczytaj więcej
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50

Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50

Nowoczesny SUV powinien dziś oferować coś więcej niż tylko atrakcyjny wygląd. Liczy się komfort podróżowania, przestrzeń, technologie oraz poczucie bezpieczeństwa na co dzień. Właśnie taki jest nowy Citroën C5 Aircross – model stworzony z myślą o kierowcach, którzy oczekują wygody i nowoczesnych rozwiązań bez kompromisów.
przeczytaj więcej