Tramwaj im. Adama Wójcika wyjechał na wrocławskie tory [ZDJĘCIA]

Bartosz Senderek • 2022-04-20 Tramwaj im. Adama Wójcika wyjechał na wrocławskie tory [ZDJĘCIA]

Nowy wrocławski pojazd marki Moderus Gamma 2 o numerze bocznym 3310 od środy nosi imię Adama Wójcika. To forma upamiętnienia legendarnego koszykarza Śląska Wrocław przez miejskiego przewoźnika.

Adam Wójcik przez wiele lat związany był z koszykarskim Śląskiem Wrocław. We wrocławskim zespole grał z numerem 10. W trakcie swojej kariery zdobył osiem tytułów mistrza Polski, a także jako pierwszy zawodnik polskiej ekstraklasy przekroczył 10 tys. zdobytych punktów w sezonie.

W hołdzie sportowcowi, MPK postanowiło, że będzie o nim przypominał jeden z kursujących po mieście tramwajów. Nazwisko koszykarza można zobaczyć m.in. na karoserii pojazdu, jak i tabliczce umieszczonej w części pasażerskiej.

– Adam już za życia był wzorem, idolem, legendą. Teraz dzięki tramwajowi może stać się prawdziwym mitem – przekonuje Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Oficjalne odsłonięcie nazwiska sportowca na tramwaju miało miejsce w środę w zajezdni Borek. W spotkaniu brali udział kibice i bliscy Adama Wójcika.

– Adam przez wiele lat jeździł tramwajem do domu czy na treningi. Długo nie mógł zrobić prawa jazdy, udało mu się dopiero w roku 1995. Możliwe, że przez to koniec końców w roku 1993 nie dostał się do NBA, bo na testach trzeba było za kółkiem wykręcić trasę od jednego końca Los Angeles do drugiego. Adam był legendą – wspominał Jacek Antczak, wrocławski dziennikarz, autor biografii Adama Wójcika.

Tramwaj im. Adama Wójcika, to kolejny pojazd MPK, który ma swojego patrona. Pierwszy z pojazdów nazwany został imieniem piosenkarki Marii Koterbskiej. Spółka zapowiada, że wkrótce na tory ma wyjechać tramwaj im. ks. Stanisława „Orzecha” Orzechowskiego.

найбільш популярний