We Wrocławiu będzie można obniżyć rachunek za wywóz śmieci o 120 zł rocznie. Jest jeden warunek!
Podczas majowej sesji wrocławska rada miejska ma uchwalić specjalną ulgę promującą kompostowanie bioodpadów. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na takie proekologiczne działanie, będą mogli liczyć na zniżkę przy opłacaniu rachunków za wywóz odpadów.
Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje, ale wysokość ulgi jest symboliczna, bo wynosi zaledwie 1 zł miesięcznie. Wkrótce może się to zmienić. Magistrat przygotował projekt uchwały, w ramach której właściciele domów jednorodzinnych, którzy zainstalują na swoim ogródku kompostownik będą mogli liczyć na ulgę w wysokości 10 zł miesięcznie, co rocznie daje oszczędność 120 zł.
Nowa ulga ma zacząć obowiązywać już od lipca. Osoby, które będą uprawnione do skorzystania z niej będą musieli złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Wydziału Podatków i Opłat.
– W ten sposób chcemy zachęcać mieszkańców domów jednorodzinnych do kompostowania bioodpadów na przydomowych ogródkach. Odpady zielone i kuchenne mogą zostać przetworzone na kompost, który zostanie później użyty do nawożenia ogródków. To proekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo może przynieść znaczącą ulgę dla portfela – mówi Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia.
Promowanie idei kompostowania odpadu we Wrocławiu jest obecne już od kilku lat. Urząd co jakiś czas rozdaje chętnym mieszkańcom specjalne kompostowniki, pozwalające utrzymać odpowiednią organizację w ogrodzie.
– Wystarczy złożyć wniosek do Wydziału Środowiska. Przez pierwsze trzy lata kompostownik jest bezpłatnie użyczany pod warunkiem składania sprawozdania o ilości odpadów poddanych kompostowaniu w ciągu roku. Po trzech latach przechodzi na własność mieszkańca – wyjaśnia Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska. – W ten sposób udostępniliśmy mieszkańcom, ale również placówkom oświatowym już ponad 2,2 tys. kompostowników, a w magazynach czeka na Państwa ponad 350 kolejnych. Każdy z nich pozwala na kompostowanie do 1274 kilogramów bioodpadów rocznie – wylicza.
Obecnie po bezpłatny kompostownik można zgłosić się do Wydziału Środowiska przy ul. Hubskiej 8-16.
Do tej pory Urząd Miejski Wrocławia wydał już ponad 2,2 tys. kompostowników. Co ciekawe, tylko połowa użytkowników zdecydowała się do tej pory o obniżenie opłaty za odpady. Urzędnicy przewidują jednak, że podwyższenie wysokości ulgi, może zmobilizować ich do aktualizacji dokumentacji odpadowej.
– Liczymy na to, że wyższa ulga zachęci jeszcze więcej wrocławian do kompostowania bioodpadów. To z kolei przyczyni się do zwiększenia poziomów recyklingu odpadów wytworzonych w mieście. Jako miasto jesteśmy zobowiązani do osiągania określonego w przepisach poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. W ubiegłym roku osiągnęliśmy ustawowy poziom, ale z roku na rok będzie on coraz wyższy – dodaje Małgorzata Demianowicz.
Kompostowanie odpadów to nie tylko zachowanie proekologiczne, ale też realizacja zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Aktualne przepisy nakazują, by 35% generowanych odpadów było poddane recyklingowi. Do 2035 roku wskaźnik ten ma wzrosnąć do 65%.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


