Pociągi wracają na Dworzec Świebodzki!
Na Dworzec Świebodzki we Wrocławiu zostanie przywrócony ruch pociągów osobowych. Decyzja ta została oficjalnie potwierdzona przez wiceministra infrastruktury oraz władze urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.
Rewitalizacja Dworca Świebodzkiego i przywrócenie ruchu pasażerskiego to element projektu zakładającego budowę trasy aglomeracyjnej z Wrocławia do Środy Ślaskiej w ramach rządowego programu Kolej+. W ramach prac, których koszt szacowany jest na 215 mln zł (85% tej kwoty pokrywa rząd, 15% to wkład własny samorządów) odbudowany ma zostać dojazd do Dworca Świebodzkiego, ale też rozbudowana oa drugi tor linia 757 między dworcem a przystankiem Wrocław Muchobór. Projekt zakłada też przebudowę nowej stacji w Środzie Śląskiej.
– Rewitalizacja Dworca Świebodzkiego i powrót kolei ma kapitalne znaczenie dla rozwoju aglomeracji wrocławskiej. Przepustowość Dworca Głównego praktycznie się wyczerpała, jeżeli chcemy zwiększać liczbę połączeń, musimy mieć dodatkowy dworzec – mówił we wtorek marszałek Cezary Przybylski.
Marszałek zapewnił też, że dla jego zarządu walka z wykluczeniem transportowym to jedno z kluczowych zadań dolnośląskiego samorządu. Przypomniał, że samorząd przejął 22 trasy kolejowe o długości 300 km, z czego na 50 km już uruchomił połączenia. – To trasy, które przez ponad 30 lat były wykluczone transportowo – przypomniał.
Program Kolej+ z którego realizowana ma być inwestycja to wspólna inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury i PKP PLK w ramach, której z budżetu centralnego na inwestycje kolejowe ma zostać przekazanych 800 mln zł. Głównym celem projektu jest przywracanie ruchu kolejowego na wygaszonych w ostatnich latach trasach do miejscowości, w których mieszka co najmniej 10 tys. osób.
– Dzisiaj serce kolejowe całej Polski bije na Dolnym Śląsku. To ważne wydarzenie nie tylko ze względu na potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska, ale wszystkim mieszkańców korzystających kolei. Program Kolej+ to możliwość przywracania połączeń kolejowych do miejscowości, w których ta możliwość została zlikwidowana – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.
Przetarg na rewitalizację trasy Wrocław Świebodzki – Środa Śląska ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. Rewitalizacja trasy i przebudowa stacji na jej trasie ma zająć ok. 2 lat. Realny termin przywrócenia ruchu pasażerskiego na Świebodzki to 2026 rok.
– Dziś kończymy kilkunastoletnią debatę na temat tego, czy ruch pociągów na Dworcu Świebodzkim powinien zostać przywrócony – komentuje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za kwestie transportu. – Rewitalizacja układu torowego i peronów, wraz z przebudową stacji w Środzie Śląskiej to początek budowy kolei aglomeracyjnej na Dolnym Śląsku. To pierwsza linia, która w przyszłości będzie typowo aglomeracyjna i pozwoli odseparować ruch regionalny od aglomeracyjnego – tłumaczył.
Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i rządu podkreślali przy okazji, że pozyskanie pieniędzy na przywrócenie działalności Dworca Świebodzkiego to efekt zawiązanej w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością.
– Bardzo dziękuję, że to się w końcu dzieje. Moja satysfakcja jest ogromna. Polityk jest usatysfakcjonowany wtedy, kiedy może stanąć przed wyborcami i powiedzieć zrealizowałem kolejny punkt swojego programu wyborczego. Przypomnę, że o Dworcu Świebodzkim, dzięki aktywistom i ruchom miejskim, ta rozmowa w naszym środowisku rozpoczęła się już w 2014 roku i była kontynuowana w kolejnej kampanii wyborczej – powiedziała Mirosława Stachowia-Różecka, posłanka PiS z okręgu wrocławskiego.
Do projektu zamierzają dołączyć też samorządy Środy Ślaskiej i Wrocławia. Ten drugi zapowiedział, że dołoży do wspomnianej inwestycji 9 mln zł z własnego budżetu.
– Z radością przyjmujemy, to że przewozy pasażerskie wrócą na Dworzec Świebodzki i ta dyskusja publiczna nie będzie miała już miejsca przez kolejne lata. Nadal oczekujemy jednak na strategiczny dokument jakim jest studium wykonalności modernizacji węzła kolejowego. Wiemy, że jest on już w opracowaniu, to dokument dla nas ważny żeby można było rozbudowywać infrastrukturę kolejową – mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Paulina Tyniec-Piszcz z Wydziału Transportu UMW.
Uruchomienie Dworca Świebodzkiego da też nowe możliwości dla już istniejących tras. Zlokalizowanie przystanku w bezpośrednim sąsiedztwie centrum i przy dużym węźle komunikacyjnym może zachęcić do wyboru pociągu przez kolejnych pasażerów.
– Wrocław Świebodzki to szansa na uruchomienie dodatkowych pociągów aglomeracyjnych w szczycie. W tej chwili główny problem w uruchomieniu takich połączeń, np. z Kątów Wrocławskich, to brak przepustowości na Wrocławiu Głównym. Dodatkowe pociągi mogłyby jechać na Świebodzki, zważywszy, że już teraz dla wielu pasażerów stacja docelową jest np. Wrocław Grabiszyn, który również będzie obsługiwany przez te pociągi – mówi Bartosz Jungiewicz z Kolei Dolnośląskich.
Na Dolnym Śląsku w ramach programu Kolej+ zrealizowane zostaną jeszcze dwa inne projekty: rewitalizacja linii Zgorzelec – Bogatynia oraz Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
akże muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
aktor, Janusz Chabior.
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
-
Czy zarabiasz więcej od przeciętnego Polaka? Są nowe dane GUS
-
Gdzie nad wodę koło Wrocławia? Naturalne kąpieliska koło Wrocławia [LISTA MIEJSC]
Najpopularniejsze
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.


