„Między nami dobrze jest”. Polaryzacja polskiego społeczeństwa na zdjęciach 4 fotografów

Wroclife • 2023-03-02 „Między nami dobrze jest”. Polaryzacja polskiego społeczeństwa na zdjęciach 4 fotografów

We wrocławskiej galerii FOTO-GEN OKiS rusza nowa wystawa zbiorowa czterech fotografów zrzeszonych w PIX.HOUSE. Do maja prezentowane będą na niej archiwa prezentujące skomplikowane reakcje społeczne. Artyści na swoich fotografiach próbują połączyć różne perspektywy i punkty widzenia.

Na wystawie, której tytuł nawiązuje do dramatu Doroty Masłowskiej, zobaczymy zdjęcia Michała Adamskiego, Mariusza Foreckiego i Adriana Wykroty oraz Mariusza Stachowiaka. Spróbują oni pokazać portret polskiego, spolaryzowanego społeczeństwa, mającego różny pogląd zarówno na sprawy codzienne, jak i różne kwestie historyczne. Opowiadane historie rozciągają się od lat 80-tych do dziś i ukazują wpływ transformacji ustrojowej na nasze relacje z innymi ludźmi.

– Na wystawę składają się pojedyncze prace i fragmenty cykli. Skonfrontowane zostały zdjęcia, teksty, ale także ich forma ekspozycji. Istotne są także książki, których zamknięta forma jest dopełnieniem wypowiedzi fotografów. Publikacje zaprojektowane przez Andrzeja Dobosza koncentrują się wokół tematów istotnych z punktu widzenia polskiego społeczeństwa. Są też złożoną analizą zachowań i tendencji, które fotografowie bacznie obserwują i dokumentują – opisuje Monika Szewczyk-Wittek, kuratorka wystawy.

Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. fotografie Michała Adamskiego zrealizowane na strajkach kobiet, fragment cyklu „Blisko ziemi, daleko do nieba”, a także zdjęcia z wielu innyc projektów m.in. „Nie”, „Nic ciekawego”, „Wesele” Adriana Wykroty oraz „Mechanizm”, „Blue Box” Mariusza Foreckiego i „Bo żyję” Mariusza Stachowiaka (wyd. PIX.HOUSE).

Wystawę "Między nami dobrze jest" można będzie oglądać od 3 marca do 21 maja 2023 r. w Galerii FOTO-GEN OKiS przy pl. bpa Nankiera 8. W najbliższy piątek o godz. 18:00 odbędzie odbędzie się tam wernisaż, a w sobotę o godz. 12:00 zwiedzanie autorsko-kuratorskie. W pozostałe dni wystawę można będzie oglądać w godzinach otwarcia galerii. Cena biletów normalnych to 10 zł, ulgowych 5 zł.

Najpopularniejsze