Automatyczna kontrola na wrocławskim lotnisku także dla dzieci
Od środy, 15 lutego bramki do automatycznej kontroli granicznej na wrocławskim lotnisku zostaną udostępnione także dla dzieci. Bez kontaktu z pogranicznikiem będą mogły wrócić do kraju osoby, które ukończyły 12 rok życia i mają co najmniej 140 cm wzrostu.
Bramki do automatycznej kontroli granicznej funkcjonują we wrocławskim porcie od 2021 roku. Specjalny system wyręcza fizycznych kontrolerów z konieczności sprawdzania paszportów. Dzięki temu przejście przez lotniczą granicę kraju staje się szybsze i nie wymaga zatrudnienia aż tak licznego personelu.
Kontrola graniczna w automatycznej bramce polega na zeskanowaniu paszportu, a następnie przejściu do strefy, w której kamera sprawdza, czy nasza twarz jest zgodna ze zdjęciem w dokumencie. Dodatkowo system prosi nas o przyłożenie wskazanego palca do czytnika, celem weryfikacji linii papilarnych (skan odcisków palca pobierany jest też przy wydawaniu paszportu w urzędzie wojewódzkim). Jeżeli nasze dane się potwierdzą, bramka przepuszcza podróżnego do strefy międzynarodowej lotniska. Na podobnej zasadzie przebiega kontrola podczas powrotu do kraju.
Do tej pory z automatycznych bramek mogli korzystać dorośli. Dzieci nadal musiały być kontrolowane przez funkcjonariuszy straży granicznej. Od 15 lutego to się zmieni i z bramek automatycznych wjeżdżając do Polski skorzystać będą mogły osoby, które ukończyły 12 lat, mają co najmniej 140 cm wzrostu i biometryczny dokument podróży.
– Bramki automatycznej odprawy granicznej (ang. Automated Border Control) to nowoczesne biometryczne bramki, które wykorzystywane są do samodzielnej odprawy pasażerów podróżujących do i z państw spoza strefy Schengen, co znacząco skraca czas odprawy i przepustowość lotniczych przejść granicznych. To prosty w obsłudze i intuicyjny system kontroli, dzięki któremu podróżni podczas przekroczenia granicy samodzielnie mogą skanować swój dokument, przykładając go do czytnika – tłumaczy mjr SG Joanna Konieczniak, rzeczniczka prasowa Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Poza Wrocławiem podobne bramki funkcjonują także na lotniskach: Poznań-Ławica, Gdańsk-Rębiechowo, Kraków-Balice, Warszawa-Modlin oraz Warszawa-Okęcie. Od uruchomienia systemu, w całym kraju skorzystało z nich już prawie 5 mln podróżnych.
W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, posługujący się biometrycznym dokumentami podróży.
Najpopularniejsze teraz
-
Pociągi znów kursują między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem. Zakończono modernizację linii za 180 mln zł
-
Centrum Technologiczne ESA jednak w Warszawie
-
Pisarz wyklęty przez PRL patronem tramwaju. Tramwaj Marka Hłaski wyruszył w miasto
-
Brutalny samosąd we Wrocławiu. Pobili i ogolili głowę Ukraińca, wszystko nagrali telefonem
-
Wrocław: Od 1 stycznia podwyżka opłat dodatkowych za parkowanie w SPP
-
Na Maślicach powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa
-
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026]
-
Wandalizm dotknął Cafe Równik. Trwa zbiórka na odbudowę
-
Coraz więcej rannych w wypadkach z udziałem hulajnóg. W dwa lata wzrost o 181%
-
Wrocław: Złodziej na hulajnodze zrywa kobietom łańcuszki. Grasuje na Krzykach i Fabrycznej [ZDJĘCIA]
-
Kolejny tysiąc mieszkań komunalnych na sprzedaż. Można je kupić za 60% ceny rynkowej
-
Piwo pod chmurką we Wrocławiu? Gdzie można legalnie pić alkohol na dworze? [MAPA, LISTA MIEJSC]
-
Nowe lodowisko we Wrocławiu otwarte! Zobacz zdjęcia z pierwszych dni [GALERIA]
-
Kolejny rekord odwiedzin Aquaparku Wrocław! 2,5-milionowy gość przyjechał z Kołobrzegu
-
Wrocław: Kierowca pędził przez Wrocław 121 km/h. Na pokładzie miał rodzącą kobietę [WIDEO]
Najpopularniejsze
Centrum Technologiczne ESA jednak w Warszawie
Polski rząd i Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiły dzisiaj, że Centrum Technologiczne ESA, o które starało się kilka polskich miast – w tym Wrocław, powstanie w Warszawie.
Pisarz wyklęty przez PRL patronem tramwaju. Tramwaj Marka Hłaski wyruszył w miasto
Marek Hłasko – związany z Wrocławiem pisarz, wykręty w czasach PRL, został w piątek patronem wrocławskiego tramwaju nr 3306.

