5 tys. zł mandatu za samodzielny tuning. Trwają kontrole we Wrocławiu

Wroclife • 2022-04-11 5 tys. zł mandatu za samodzielny tuning. Trwają kontrole we Wrocławiu

Mandaty od 20 zł do nawet 5 tys. zł posypały się w ubiegłym tygodniu dla kierowców, którzy dokonali tuningu swoich aut niezgodnie z przepisami. Wrocławska drogówka zapowiada, że kontrole będą kontynuowane także w najbliższych dniach.

Mundurowi przy użyciu specjalnego miernika sprawdzają, czy przyciemniane szyby w poruszających się po drogach publicznych samochodach spełniają wytyczne, których celem jest zapewnienie odpowiedniej widoczności.

– Zapis Kodeksu drogowego precyzują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nimi szyby przednie i boczne z przodu muszą mieć zapewnioną przepuszczalność światła na poziomie 70% – tłumaczył sierż. szt. Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Wrocławscy policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili akcję, w ramach której przy pomocy specjalistycznego sprzętu badali przyciemniane szyby w autach poruszających się po mieście. W trakcie działań posypały się mandaty. Mundurowi ujawnili, że niechlubny rekordzista miał na szybie swojego pojazdu przyklejoną folię przepuszczającą zaledwie 16,4% światla.

– Na łamiących przepisy kierujących funkcjonariusze nałożyli grzywny w drodze mandatów karnych. Mandat, jaki przewidziany jest za to wykroczenie w ruchu drogowym, zawiera się pomiędzy 20, a 5000 zł. We wszystkich przypadkach zostały również zatrzymane dowody rejestracyjne kontrolowanych pojazdów – przekazał policjant.

Mundurowi już zapowiedzieli, że akcja będzie kontynuowana we Wrocławiu także w najbliższych tygodniach.

найбільш популярний