Ptasia grypa na Dolnym Śląsku. Wojewódzki lekarz weterynarii wydał komunikat
Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w tym sezonie na terenie Dolnego Śląska stwierdzono już dwa przypadki ptasiej grypy. Uspokaja jednak, że dominujący w tym roku typ H5N1 jest groźny przede wszystkim dla zwierząt i nie jest chorobotwórczy dla ludzi.
Za sezon sprzyjający infekcjom ptasiej grypy uznaje się okres między listopadem i kwietniem. Choroba ta jest bardzo groźna zarówno dla ptaków dziko żyjących (np. łabędzie, dzikie kaczki i gęsi, myszołowy), jak i hodowlanych. W przypadku stwierdzenia zachorowania w hodowli konieczna jest likwidacja całego stada, co powoduje ogromne straty.
– W obecnym sezonie, do tej pory, zanotowaliśmy jeden przypadek grypy u dzikiego ptaka (myszołów) oraz jedno ognisko tej choroby w gospodarstwie utrzymującym ok. 15 tys. sztuk kaczek rzeźnych. Wśród dominujących objawów chorobowych należy wymienić: utratę apetytu, biegunkę, duszności, obrzęk zatok, zmniejszoną produkcja jaj, zmniejszenie pragnienia, paraliż nóg i skrzydeł, wybroczyny, drgawki, skręt szyi – przekazał Zdzisław Król, Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Służby przypominają, że hodowcy drobiu, którzy zauważa w swoich stadach podobny objawy, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. Apelują też o zachowanie szczególnej ostrożności i wnikliwą obserwację hodowanego ptactwa.
Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał też listę zaleceń minimalizującą ryzyku przeniesienia wirusa na ptactwo gospodarskie. Hodowcy zobowiązani są:
-
przetrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktu z dzikim ptactwem,
-
przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem,
-
karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu dzikie ptaki,
-
stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
-
stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
Jakie działania podejmowane są po stwierdzeniu ptasiej grypy?
– W przypadku wystąpienia grypy ptaków powiatowy lekarz weterynarii na terenie powiatu lub wojewoda na obszarze przekraczającym obszar jednego powiatu, w drodze rozporządzenia, przekazanego do publicznej wiadomości podanego w sposób zwyczajowo przyjęty, wprowadzają dodatkowe rygory, które muszą być bezwzględnie przestrzegane przez hodowców, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby – wyjaśnia lek. wet. Zdzisław Król.
Lekarz apeluje też do wszystkich osób, które zaobserwują padłe dzikie ptaki o natychmiastowe poinformowanie o tym policji, straży miejskiej, służb leśnych lub najbliższego lekarza weterynarii.
– Istotnym elementem walki z tą chorobą jest możliwość wczesnej identyfikacji zagrożenia poprzez monitoring padłych dzikich ptaków w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności wirusa środowisku – tłumaczy ekspert.
foto główne: fot. Dolnośląski Urząd Wojewódzki/archiwum
Najpopularniejsze teraz
-
Piłkarska sobota we Wrocławiu w Strefe Kibica. Najpierw Derby, a na deser Manchester United - AC Milan.
-
Dolnośląskie gminy ścigają się z czasem. Coraz mniej czasu na plany ogólne
-
Wyciek danych 19 mln Polaków. Sprawdź swoje dane i zastrzeż PESEL. Jak to zrobić?
-
Szukasz mieszkania we Wrocławiu? Zobacz, co ma do zaoferowania Atal
-
Wystawa, która zmieni postrzeganie Gustava Klimta. Można zanurzyć się w jego świecie [ZDJĘCIA]
-
Święto 15 sierpnia. Co jest dziś otwarte we Wrocławiu? [15.08.2025]
-
Wiadukt na al. Armii Krajowej znów w pełni przejezdny. Remont skończy się szybciej niż planowano
-
Zdrowie Wrocławian pod lupą. Co pokazuje badanie PICTURE?
-
Koniec z dziurami na Wiśniowej – remont, na który czekano trzy dekady
-
Pod Wrocławiem powstała duża fabryka błonnika rozpuszczalnego. To rewolucyjny składnik produktów spożywczych [ZDJĘCIA]
-
Tata, kiedy urlop? – Wrocław promuje prawa ojców
-
Wrocławscy studenci stworzyli aplikację, która pomaga znaleźć mieszkanie i współlokatora
-
Dolnośląskie w czołówce najbardziej zadłużonych województw. Średni dług Polaka rośnie
-
Okropna kontuzja Michała Mokrzyckiego
-
MPK Wrocław uruchamia licznik wykolejeń. Balawejder: „Chcemy się tym chwalić”
Najpopularniejsze
Dolnośląskie gminy ścigają się z czasem. Coraz mniej czasu na plany ogólne
Do 31 sierpnia 2026 roku gminy mają czas na uchwalenie planów ogólnych, które mają uporządkować zasady zabudowy i ograniczyć chaos przestrzenny. Jeśli samorządy nie zdążą, na terenach bez miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego mogą pojawić się problemy z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy.
Wyciek danych 19 mln Polaków. Sprawdź swoje dane i zastrzeż PESEL. Jak to zrobić?
To najprawdopodobniej największy wyciek danych w historii Polski. W związku z incydentem cyberbezpieczeństwa dotyczącym platformy medycznej w sieci mogły znaleźć się dane nawet 19 mln Polaków, w tym informacje powiązane z historią medyczną pacjentów.