Wyciek danych 19 mln Polaków. Sprawdź swoje dane i zastrzeż PESEL. Jak to zrobić?
To najprawdopodobniej największy wyciek danych w historii Polski. W związku z incydentem cyberbezpieczeństwa dotyczącym platformy medycznej w sieci mogły znaleźć się dane nawet 19 mln Polaków, w tym informacje powiązane z historią medyczną pacjentów.
O sprawie poinformował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jak podkreślił, skala zdarzenia jest wyjątkowa, a służby analizują, jakie dokładnie informacje mogły zostać przejęte.
W związku z incydentem warto sprawdzić, czy nasze dane znalazły się wśród tych, które mogły wyciec, oraz dodatkowo zabezpieczyć swoją tożsamość.
Jak sprawdzić, czy nasze dane wyciekły?
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało możliwość sprawdzenia, czy dane konkretnej osoby znalazły się wśród informacji, które mogły trafić w niepowołane ręce.
Na razie warto śledzić oficjalne komunikaty dotyczące uruchomienia takiej możliwości. Jeśli okaże się, że nasze dane mogły zostać przejęte, dobrze dodatkowo zabezpieczyć się przed próbami ich wykorzystania.
Jednym z najprostszych sposobów jest zastrzeżenie numeru PESEL.
Po co zastrzegać PESEL?
Zastrzeżenie PESEL ma utrudnić wykorzystanie naszych danych do wyłudzeń i zaciągania zobowiązań na nasze nazwisko.
Może pomóc m.in. w ochronie przed próbami zaciągnięcia kredytu lub pożyczki z wykorzystaniem skradzionych danych.
Zastrzeżenie można później cofnąć, jeśli będziemy potrzebować skorzystać z usługi wymagającej aktywnego numeru PESEL.
Jak zastrzec PESEL?
Numer PESEL można zastrzec na kilka sposobów. Najwygodniej zrobić to przez internet – w aplikacji mObywatel lub na stronie obywatel.gov.pl.
Do wyboru mamy:
- aplikację mObywatel – w usłudze „Zastrzeż PESEL”,
- stronę obywatel.gov.pl – również w usłudze „Zastrzeż PESEL”,
- urząd gminy – osobiście,
- bank lub urząd pocztowy – osobiście.
W przypadku załatwiania sprawy w urzędzie, banku lub placówce pocztowej pracownik najpierw potwierdzi naszą tożsamość. Następnie zastrzeżenie zostanie wpisane do Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL.
Po wykonaniu czynności powinniśmy otrzymać pisemne potwierdzenie zastrzeżenia.
Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel
Najprościej zrobić to przez telefon. Po uruchomieniu aplikacji mObywatel należy znaleźć usługę „Zastrzeż PESEL”, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Cała procedura odbywa się online i nie wymaga wizyty w urzędzie.
Czy zastrzeżenie PESEL kosztuje?
Nie. Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne.
Warto więc skorzystać z tej możliwości szczególnie teraz, gdy pojawiają się informacje o ogromnym wycieku danych.
Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Po dużym wycieku danych możemy spodziewać się prób phishingu – podejrzanych SMS-ów, e-maili czy telefonów od osób podszywających się pod bank, lekarza, przychodnię lub urząd.
Nie podawajmy przez telefon kodów BLIK, haseł ani danych logowania, nawet jeśli rozmówca zna nasze imię, nazwisko czy inne informacje.
Najpopularniejsze teraz
-
Dolnośląskie gminy ścigają się z czasem. Coraz mniej czasu na plany ogólne
-
Okropna kontuzja Michała Mokrzyckiego
-
Nowy lokator w ZOO Wrocław! Przyjechał niedźwiedź brunatny Artur
-
Prosto z miasta w stronę natury. Nowy odcinek Via Regia nad Widawą i Odrą
-
Szukasz mieszkania we Wrocławiu? Zobacz, co ma do zaoferowania Atal
-
Nowy dom BWA Wrocław: sztuka wraca do dawnej hali pocztowej przy Kolejowej
-
Koniec z dziurami na Wiśniowej – remont, na który czekano trzy dekady
-
Jedyny taki tramwaj w Polsce wyjedzie na ulice Wrocławia
-
Tydzień Kina Hiszpańskiego we Wrocławiu. Będzie można zobaczyć najciekawsze filmy z Półwyspu Iberyjskiego
-
Obserwacja nieba we Wrocławiu. Skąd na Dolnym Śląsku najlepiej widać gwiazdy? [ASTROMAPA]
-
Wrocławscy studenci stworzyli aplikację, która pomaga znaleźć mieszkanie i współlokatora
-
Wyciek danych 19 mln Polaków. Sprawdź swoje dane i zastrzeż PESEL. Jak to zrobić?
-
MPK Wrocław uruchamia licznik wykolejeń. Balawejder: „Chcemy się tym chwalić”
-
Wrocławskie MPK kupuje kolejne 40 autobusów. Marka już została wybrana!
-
Pod Wrocławiem powstała duża fabryka błonnika rozpuszczalnego. To rewolucyjny składnik produktów spożywczych [ZDJĘCIA]
Najpopularniejsze
Okropna kontuzja Michała Mokrzyckiego
Niestety potwierdziły się najgorsze obawy kibiców Śląska. Pomocnik WKS-u zerwał więzadła w kolanie. Czeka go długa przerwa w grze.
Nowy lokator w ZOO Wrocław! Przyjechał niedźwiedź brunatny Artur
Trzyletni Artur, ważący blisko 150 kilogramów niedźwiedź brunatny, przyjechał do ZOO Wrocław ze słowackiego ZOO Košice. Jego przeprowadzka jest elementem europejskiego programu ochrony gatunku.

