Najniższa emerytura we Wrocławiu to 54 grosze miesięcznie. A najwyższa?

Wroclife • 2022-12-29 Najniższa emerytura we Wrocławiu to 54 grosze miesięcznie. A najwyższa?

Wrocławski ZUS podsumowując mijający rok ujawnia wysokość najniższej i najwyższej emerytury wypłacanej na Dolnym Śląsku. Różnica jest kolosalna. Urzędnicy tłumaczą z czego to wynika.

W minionym roku najniższa emerytura wypłacana we Wrocławiu wyniosła dokładnie 54 grosze. Świadczenie w tej wysokości otrzymuje mężczyzna, który do osiągnięcia wieku emerytalnego przepracował… 27 dni. Jeszcze niższe emerytury otrzymują mieszkanki Wałbrzycha (19 groszy – przez całe życie przepracowała 6 miesięcy na umowie zlecenie) oraz Legnicy (43 grosze „wypracowane” przez jeden dzień)

Świadczenia w takich groszowych wysokościach na szczęście są rzadkością. Urzędnicy tłumaczą, że przytoczone wyżej ekstremalne przypadki dotyczą osób, które praktycznie nie odkładały składek. Dużo lepiej sytuacja wygląda w przypadku osób, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, zdecydowały się na dodatkowe lat pracy.

– Osoby, które dostają wysokie emerytury to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno dopiero po przepracowaniu wielu dziesiątków lat – komentuje Iwona Kowalska-Matis z ZUS na Dolnym Śląsku.

Obecnie na emeryturę kobiety mogą pójść w wieku 60, a mężczyźni 65 lat. To dolna granica wieku, w której możemy zrezygnować z pracy i zacząć pobierać świadczenie emerytalne. Warto jednak pamiętać, że im później zakończymy działalność zawodową, na tym większą emeryturę będziemy mogli liczyć.

– Oczywiście wysokość naszych zarobków ma także wpływ na to, co na nasze konto będzie wpływało po zakończeniu aktywności zawodowej, ale liczą się przede wszystkim staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i nie śpieszenie się z przejściem na emeryturę – wymienia rzeczniczka.

Z takiej możliwości skorzystał wrocławski rekordzista, który co miesiąc otrzymuje na konto prawie 26 tys. zł. Na taką emeryturę zapracował przez 54 lata na stanowisku lekarza.

Wielu emerytów chcąc zwiększyć swoje świadczenie w przyszłości, nawet po przejściu na emeryturę nie rezygnuje z pracy i nadal odprowadza składki.

– W województwie dolnośląskim mamy 640 tys. emerytów i rencistów. 123 tys. seniorów, którzy dostają comiesięczną wypłatę z ZUS jest nadal aktywnych zawodowo. Z tej liczby aż 50 tys. emerytów pracuje na podstawie umowy o pracę, czyli od ich pensji nadal wpływają składki na indywidualne konto emerytalne – wylicza Iwona Kowalska-Matis, która wskazuje że w ciągu roku w regionie przybyło 6 tys. pracujących emerytów.

W 2022 roku na Dolny Śląsku średnia emerytura wynosiła 2858,78 zł, przy średniej emeryturze w kraju 2833,56 zł. Najwyższe emerytury są wypłacane w województwach mazowieckim i śląskim. Średnia kwota emerytury na Mazowszu to 2981,44 a na Śląsku to 3338,84 zł.

W przyszłym roku emeryci mogą liczyć na spore podwyżki, co ma związek z wysokim wskaźnikiem inflacji, który utrzymywał się przez cały mijający rok.

– Emerytury zostaną, jak co roku zwaloryzowane o wskaźnik inflacji. Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zakłada także, że w 2023 r. obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa – opowiada Kowalska-Matis. – Od marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną, o co najmniej 250 zł a to oznacza, że minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł - dodaje.

Najpopularniejsze

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
przeczytaj więcej
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Cała Polska z niepokojem patrzy na Odrę. Od kilkunastu dni rzeką płyną śnięte ryby, a służby wciąż nie mogą ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia rzeki. Rządzący apelują, by nie kąpać się w Odrze i nie łowić w niej ryb. A co z miejskimi kąpieliskami? Czy w związku z zanieczyszczeniem Odry, bezpieczne jest korzystanie z wrocławskich kąpielisk?
przeczytaj więcej