Wrocław: Rusza sprzedaż węgla po 2 tys. zł za tonę. Jak go kupić? [ZASADY]
Wrocławski samorząd włączy się w rządowy projekt sprzedaży węgla w preferencyjnych cenach. W naszym mieście dystrybucja surowca będzie prowadzona hybrydowo z udziałem jednej z miejskich spółek i prywatnych składów węgla.
We Wrocławiu, podobnie jak w innych samorządach, węgiel będzie sprzedawany odbiorcom indywidualnym za 2 tys. zł netto. To efekt przyjętej niedawno przez parlament ustawy autorstwa rządu.
We Wrocławiu wnioski o sprzedaż węgla przez samorząd będą przyjmowane od najbliższego wtorku, 21 listopada. Z zakupu w preferencyjnej cenie mogą skorzystać mieszkańcy, którzy ww Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zgłosili, że głównym źródłem ciepła w ich gospodarstwie domowym jest piec na węgiel. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogła kupić w tym roku 1,5 tony węgla, drugie tyle będzie można kupić w przyszłym roku.
– We Wrocławiu przyjęliśmy hybrydowy model sprzedaży. Będziemy prowadzić dystrybucję węgla w ramach umowy pomiędzy spółką Ekosystem – reprezentującą gminę a składami węglowymi na terenie Wrocławia. Wiadomo, że aby móc ten proces przeprowadzić, trzeba mieć odpowiednie zaplecze logistyczne i sprzętowe, stąd taka decyzja – podkreśla Przemysław Zaleski, prezes Ekosystemu.
Wrocławski magistrat zaznacza, że cena 2 tys. zł za tonę dotyczy tylko samego węgla. Mieszkaniec dodatkowo będzie musiał pokryć koszty transportu oraz pakowania w worki. Osoby, które chcą skorzystać z rządowego programu, powinny złożyć odpowiedni wniosek do 2 grudnia.
– Procedura składania i weryfikacji wniosków jest prosta. Osoby, które chcą kupić węgiel w preferencyjnych cenach, zapraszamy do naszych Centrów Obsługi Mieszkańca przy ulicy Zapolskiej 4 i Bogusławskiego 8-10 – mówi Bożena Bronowicka, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UM Wrocławia.
Urzędnicy zachęcają by wniosek pobrać i wypełnić przed przyjściem do urzędu. Wniosek złożony osobiście w COM będzie na miejscu weryfikowany. Następnie mieszkaniec otrzyma informację kiedy i gdzie dokonać wpłaty za węgiel. Towar ma być wysyłany w zależności od dostaw rządowego węgla do składów. Fakturę za węgiel będzie można odebrać dwa dni później w Punkcie Obsługi Klienta Ekosystemu przy ul. Sikorskiego 2/8, (budynek Cuprum Novum) – na podstawie tego dokumentu możliwy będzie odbiór węgla ze składu. Każdy dostanie tam wykaz oraz numery telefonów do składów węglowych, aby umówić się już bezpośrednio na dostawę węgla.
Do dyspozycji mieszkańców uruchomiona została infolinia: 71 75 86 996 (w godzinach 7.30-15.30).
foto główne: fot. jpmueller99 from Shenandoah Valley of VA, USA / źródło: Wikipedia lic. CC-BY-2.0
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

