Rewolucyjny projekt we Wrocławiu. Elektrociepłownia pozyska energię ze... ścieków

Bartosz Senderek • 2022-11-09 Rewolucyjny projekt we Wrocławiu. Elektrociepłownia pozyska energię ze... ścieków

Możliwe, że już za dwa lata do wrocławskich kaloryferów popłynie ciepło pozyskane z miejskich ścieków. Ten nowatorski w skali Wrocławia pomysł mają zrealizować firma Fortum z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. W ten sposób ma być pozyskiwane ciepło zaspakajające nawet 5% zapotrzebowania klientów.

Wrocławska instalacja do pozyskiwania ciepła ze ścieków ma być największą tego typu w Polsce. Rozwiązanie będzie wzorowane na systemach, które działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen oraz w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo. Koszt projektu ma wynieść 82 mln zł.

Inwestycja ma być realizowana w ramach procesu dekarbonizacji. Obecnie 100% ciepła pozyskiwanego przez wrocławski system ciepłowniczy pochodzi ze spalania węgla. Alternatywą dla tego nieekologicznego paliwa ma być ciepło pozyskiwane z innych źródeł.

– Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia – tłumaczy Piotr Górnik, prezes Fortum.

Wspomniana pompa ciepła ma być zasilana z odnawialnych źródeł, co w skali roku ma przełożyć się na zmniejszenie emisji CO2 o ok. 35 tys. ton. Przy okazji zredukowana ma zostać emisja innych substancji jak SO2, NOx i szkodliwych pyłów.

– Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian – ogłosił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Nowa pompa ma zostać zbudowana w przepompowni ścieków Port Południe. Z obecnym systemem ciepłowniczym zostanie połączona siecią o długości kilometra.

– Wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła dla tak dużego miejskiego systemu ciepłowniczego to krok w jeszcze lepszą przyszłość Wrocławia oraz istotny element strategii MPWiK. Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu. – To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego. Receptą na sukces wrocławskiego projektu jest dobra współpraca MPWiK z Fortum – uważa prezes.

Początek budowy planowany jest na marzec 2023 roku, a jej uruchomienie na wiosnę 2024 roku. Fortum i MPWiK na realizację inwestycji otrzymały 18 mln zł z EOG oraz 3 mln zł ze Skarbu Państwa.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej