Rewolucyjny projekt we Wrocławiu. Elektrociepłownia pozyska energię ze... ścieków

Bartosz Senderek • 2022-11-09 Rewolucyjny projekt we Wrocławiu. Elektrociepłownia pozyska energię ze... ścieków

Możliwe, że już za dwa lata do wrocławskich kaloryferów popłynie ciepło pozyskane z miejskich ścieków. Ten nowatorski w skali Wrocławia pomysł mają zrealizować firma Fortum z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. W ten sposób ma być pozyskiwane ciepło zaspakajające nawet 5% zapotrzebowania klientów.

Wrocławska instalacja do pozyskiwania ciepła ze ścieków ma być największą tego typu w Polsce. Rozwiązanie będzie wzorowane na systemach, które działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen oraz w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo. Koszt projektu ma wynieść 82 mln zł.

Inwestycja ma być realizowana w ramach procesu dekarbonizacji. Obecnie 100% ciepła pozyskiwanego przez wrocławski system ciepłowniczy pochodzi ze spalania węgla. Alternatywą dla tego nieekologicznego paliwa ma być ciepło pozyskiwane z innych źródeł.

– Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia – tłumaczy Piotr Górnik, prezes Fortum.

Wspomniana pompa ciepła ma być zasilana z odnawialnych źródeł, co w skali roku ma przełożyć się na zmniejszenie emisji CO2 o ok. 35 tys. ton. Przy okazji zredukowana ma zostać emisja innych substancji jak SO2, NOx i szkodliwych pyłów.

– Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian – ogłosił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Nowa pompa ma zostać zbudowana w przepompowni ścieków Port Południe. Z obecnym systemem ciepłowniczym zostanie połączona siecią o długości kilometra.

– Wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła dla tak dużego miejskiego systemu ciepłowniczego to krok w jeszcze lepszą przyszłość Wrocławia oraz istotny element strategii MPWiK. Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu. – To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego. Receptą na sukces wrocławskiego projektu jest dobra współpraca MPWiK z Fortum – uważa prezes.

Początek budowy planowany jest na marzec 2023 roku, a jej uruchomienie na wiosnę 2024 roku. Fortum i MPWiK na realizację inwestycji otrzymały 18 mln zł z EOG oraz 3 mln zł ze Skarbu Państwa.

Najpopularniejsze

Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars

Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars

Nowa generacja Citroëna C5 Aircross trafiła do sprzedaży wraz z promocyjną ofertą finansowania. Producent przygotował m.in. roczne ubezpieczenie OC/AC od 1,99 proc. wartości auta oraz program Citroën We Care, zapewniający dodatkową ochronę wybranych podzespołów nawet przez osiem lat.
przeczytaj więcej
Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Nowe zasady parkowania przy Magnolii. Jak zmienił się parking? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Od 1 czerwca weszły w życie nowe zasady dotyczące korzystania z parkingu przy centrum handlowym Magnolia. To odpowiedź na powracające skargi klientów, którzy przyjeżdżając na zakupy, często musieli długo krążyć po parkingu w poszukiwaniu wolnego miejsca
przeczytaj więcej
Wrocławskie uczelnie w światowym rankingu. Polsce nadal daleko do akademickiej elity

Wrocławskie uczelnie w światowym rankingu. Polsce nadal daleko do akademickiej elity

Opublikowano najnowszą edycję rankingu World University Rankings 2026 przygotowanego przez Center for World University Rankings (CWUR). Najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią ponownie został Uniwersytet Jagielloński, który zajął 396. miejsce na świecie.
przeczytaj więcej
Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50

Citroën C5 Aircross – komfortowy SUV już od 999 zł netto miesięcznie z ochroną Citroën We Care do 8 lat – sprawdź aktualne promocje w salonie Citroen MM Cars, Wrocław al. Karkonoska 50

Nowoczesny SUV powinien dziś oferować coś więcej niż tylko atrakcyjny wygląd. Liczy się komfort podróżowania, przestrzeń, technologie oraz poczucie bezpieczeństwa na co dzień. Właśnie taki jest nowy Citroën C5 Aircross – model stworzony z myślą o kierowcach, którzy oczekują wygody i nowoczesnych rozwiązań bez kompromisów.
przeczytaj więcej