Jest nowa wersja programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska. Chodzi o 2,3 mld euro
2,3 mld euro – to kwota, jaką nasze województwo ma dostać w ramach Programów Regionalnych Unii Europejskiej. To pieniądze, które samorząd będzie mógł przeznaczyć m.in. na inwestycje czy wsparcie atrakcyjności regionu.
Na wspomnianą kwotę składają się: ponad 1,25 miliarda euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ponad 480,7 milionów euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz ponad 581,5 milionów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Zarząd województwa przesłał do Komisji Europejskiej nową wersję programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska i deklaruje gotowość do dalszych prac nad podziałem funduszów regionalnych. Pieniądze z tych będą mogły zostać wykorzystane m.in. na cele związane ze wspieraniem innowacyjności oraz przedsiębiorczości, poprawę efektywności energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii, transport, ochronę zdrowia, aktywizację zawodową, edukację oraz włączenie społeczne mieszkańców naszego województwa.
- Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w proces przygotowania FEDS 2021-2027, w tym przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, partnerów społecznych i środowiska akademickiego. Do tej pory pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie wykorzystać szanse rozwojowe, jakie zapewnia nam unijne wsparcie. Jestem przekonany, że najbliższe lata będą kontynuacją dynamicznego tempa rozwoju Dolnego Śląska – komentuje marszałek Cezary Przybylski.
Złożenie projektu to koniec prac, na etapie których samorząd województwa podczas konsultacji z samorządami niższego szczebla planował zadania, które miałby być realizowane z uwzględnieniem pieniędzy z UE. Teraz projekt zostanie poddany weryfikacji przez Komisję Europejską.
– Kończymy prace nad programem Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 i wysyłamy niezbędne dokumenty do Komisji Europejskiej. Program napisaliśmy wspólnie z samorządowcami, organizacjami pozarządowymi i wieloma zainteresowanymi instytucjami. Dzięki niemu możliwe będzie wydatkowanie wynegocjowanych przez Zarząd Województwa rekordowych środków - ponad 11 miliardów złotych – tłumaczy wicemarszałek Grzegorz Macko.
Unijne pieniądze przede wszystkim mają pomóc w dalszym rozwoju Dolnego Śląska, w tym inwestycji transportowych, które w ostatnich latach były jednym z głównych priorytetów rządzących regionem.
– Dzięki unijnemu wsparciu obserwujemy pozytywne zmiany w większości dziedzin naszego codziennego życia. Wielkie inwestycje infrastrukturalne, mocne wsparcie innowacji i rozwoju naszego regionu. Dolnoślązacy potrafią skutecznie wykorzystać szanse jakie dają nam fundusze unijne i są gotowi na kolejne wyzwania – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – Wschodnia Obwodnica Wrocławia, obwodnica Jeleniej Góry, nowe stacje kolejowe na trasie do Jelcza-Laskowic czy nowoczesne pociągi Kolei Dolnośląskich – to wszystko inwestycje, które były możliwe dzięki unijnemu wsparciu. Jestem przekonany, że nowy Program Regionalny umożliwi zrealizowanie kolejnych, których oczekują mieszkańcy Dolnego Śląska – wylicza Maj.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

