Jest nowa wersja programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska. Chodzi o 2,3 mld euro

Wroclife • 2022-10-28 Jest nowa wersja programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska. Chodzi o 2,3 mld euro

2,3 mld euro – to kwota, jaką nasze województwo ma dostać w ramach Programów Regionalnych Unii Europejskiej. To pieniądze, które samorząd będzie mógł przeznaczyć m.in. na inwestycje czy wsparcie atrakcyjności regionu.

Na wspomnianą kwotę składają się: ponad 1,25 miliarda euro z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ponad 480,7 milionów euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz ponad 581,5 milionów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Zarząd województwa przesłał do Komisji Europejskiej nową wersję programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska i deklaruje gotowość do dalszych prac nad podziałem funduszów regionalnych. Pieniądze z tych będą mogły zostać wykorzystane m.in. na cele związane ze wspieraniem innowacyjności oraz przedsiębiorczości, poprawę efektywności energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii, transport, ochronę zdrowia, aktywizację zawodową, edukację oraz włączenie społeczne mieszkańców naszego województwa.

- Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w proces przygotowania FEDS 2021-2027, w tym przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, partnerów społecznych i środowiska akademickiego. Do tej pory pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie wykorzystać szanse rozwojowe, jakie zapewnia nam unijne wsparcie. Jestem przekonany, że najbliższe lata będą kontynuacją dynamicznego tempa rozwoju Dolnego Śląska – komentuje marszałek Cezary Przybylski.

Złożenie projektu to koniec prac, na etapie których samorząd województwa podczas konsultacji z samorządami niższego szczebla planował zadania, które miałby być realizowane z uwzględnieniem pieniędzy z UE. Teraz projekt zostanie poddany weryfikacji przez Komisję Europejską.

– Kończymy prace nad programem Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 i wysyłamy niezbędne dokumenty do Komisji Europejskiej. Program napisaliśmy wspólnie z samorządowcami, organizacjami pozarządowymi i wieloma zainteresowanymi instytucjami. Dzięki niemu możliwe będzie wydatkowanie wynegocjowanych przez Zarząd Województwa rekordowych środków - ponad 11 miliardów złotych – tłumaczy wicemarszałek Grzegorz Macko.

Unijne pieniądze przede wszystkim mają pomóc w dalszym rozwoju Dolnego Śląska, w tym inwestycji transportowych, które w ostatnich latach były jednym z głównych priorytetów rządzących regionem.

– Dzięki unijnemu wsparciu obserwujemy pozytywne zmiany w większości dziedzin naszego codziennego życia. Wielkie inwestycje infrastrukturalne, mocne wsparcie innowacji i rozwoju naszego regionu. Dolnoślązacy potrafią skutecznie wykorzystać szanse jakie dają nam fundusze unijne i są gotowi na kolejne wyzwania – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – Wschodnia Obwodnica Wrocławia, obwodnica Jeleniej Góry, nowe stacje kolejowe na trasie do Jelcza-Laskowic czy nowoczesne pociągi Kolei Dolnośląskich – to wszystko inwestycje, które były możliwe dzięki unijnemu wsparciu. Jestem przekonany, że nowy Program Regionalny umożliwi zrealizowanie kolejnych, których oczekują mieszkańcy Dolnego Śląska – wylicza Maj.

Najpopularniejsze