We Wrocławiu rusza zjazd niemcoznawców. Hasło przewodnie: „Niemcy patrzą na wschód”
We Wrocławiu rusza IV Zjazd Niemcoznawców pod hasłem „Niemcy patrzą na wschód”. Konferencja poświęcona polityce Niemiec wobec Ukrainy i Rosji do piątku odbywać się będzie na Uniwersytecie Wrocławskim.
Organizatorem wydarzenia jest Wrocławskim Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta działające na UWr już od dwudziestu lat. Obrady ruszają w środę po południu i potrwają do piątku. W wydarzeniu udział wezmą dyplomaci, rektorzy polskich i niemieckich uczelni wyższych, naukowcy, dziennikarze, pisarze i studenci.
Impreza rozpocznie się o godz. 15:00 od prezentacji wystawy „Historia w okładkach. Ilustracje polsko-niemieckie (1992-2022)” w Wieży Matematycznej UWr. Oficjalne przywitanie gości i początek obrad zaplanowany jest na godz. 18:00. W Auli Leopoldina wystąpią m.in. prof. Robert Olkiewicz – rektor UWr, prof. Joybrato Mukherjee – prezydent DAAD, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Martin Kremer – konsul generalny RFN we Wrocławiu oraz Thomas Guddat z organizacji Sachsen, Europa Sachsen, Verbindungsbüro Breslau, a wykład inauguracyjny pod tytułem Czy wojna w Ukrainie „uwschodni” Niemcy i Unię Europejską? wygłosi dr Marek Prawda.
– Mottem tegorocznego Zjazdu Niemcoznawców jest „Niemcy patrzą na wschód”. Interesuje nas, jaki jest stosunek Niemiec do tematyki wschodniej dziś i w przeszłości. Ten temat często pojawia się w przestrzeni publicznej i medialnej. Nie jest to temat jednowymiarowy, można nią niego spojrzeć z różnych perspektyw – zapowiada prof. Krzysztof Ruchniewicz z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich. – Zaczynamy od dyskusji, którą poprzedzi wystąpienie doktora Marka Prawdy, byłego ambasadora RP w Niemczech, ale także przedstawiciela przy Unii Europejskiej, który zastanowi się, na ile wojna w Ukrainie zmieni politykę Niemiec. Następnego dnia debata akademicka. Będziemy rozmawiać o wyzwaniach, przed jakimi stają polskie i niemieckie uczelnie w związku z wojną i kryzysem energetycznym. Kolejne panele będą dotyczyć dziedzictwa kolonialnego Niemiec, polityki, będą panele literackie i kulturoznawcze – wylicza organizator.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tutaj.
Najpopularniejsze teraz
-
Zmiany na rondzie przy ul. Granicznej. Miasto wybuduje nowy łącznik
-
Szukasz mieszkania we Wrocławiu? Zobacz, co ma do zaoferowania Atal
-
Nowy dom BWA Wrocław: sztuka wraca do dawnej hali pocztowej przy Kolejowej
-
Ruska do remontu. 160 metrów ulicy w centrum Wrocławia zmieni się nie do poznania
-
Tydzień Kina Hiszpańskiego we Wrocławiu. Będzie można zobaczyć najciekawsze filmy z Półwyspu Iberyjskiego
-
Pod Wrocławiem powstała duża fabryka błonnika rozpuszczalnego. To rewolucyjny składnik produktów spożywczych [ZDJĘCIA]
-
Kolejna część historycznego centrum Wrocławia przejdzie metamorfozę. Zmiany na dwóch ulicach
-
Wiedeń zdobyty! Panthers Wrocław z historycznym zwycięstwem
-
Wystawa, która zmieni postrzeganie Gustava Klimta. Można zanurzyć się w jego świecie [ZDJĘCIA]
-
MPK Wrocław uruchamia licznik wykolejeń. Balawejder: „Chcemy się tym chwalić”
-
Koszykarski Śląsk Wrocław szlifuje formę przed nowym sezonem. Kibiców czeka sześć sparingów
-
Obserwacja nieba we Wrocławiu. Skąd na Dolnym Śląsku najlepiej widać gwiazdy? [ASTROMAPA]
-
Nowa szkoła na Maślicach ma być gotowa na nowy rok szkolny [ZDJĘCIA Z BUDOWY]
-
Można już zgłaszać kandydatów do tegorocznych „Dolnośląskich Gryfów”
-
Jedyny taki tramwaj w Polsce wyjedzie na ulice Wrocławia
Najpopularniejsze
Zmiany na rondzie przy ul. Granicznej. Miasto wybuduje nowy łącznik
Już w nocy z 7 na 8 sierpnia zmieni się organizacja ruchu na rondzie Gruzińskich Oficerów Wojska Polskiego przy ul. Granicznej. Nowe rozwiązania mają poprawić płynność ruchu w rejonie zjazdu z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i lotniska. Dodatkowo miasto zapowiada budowę łącznika, który odciąży rondo.
Szukasz mieszkania we Wrocławiu? Zobacz, co ma do zaoferowania Atal
Kupno mieszkania to jedna z tych decyzji, przy których liczy się nie tylko metraż, układ pomieszczeń czy lokalizacja. Równie ważne jest to, od kogo kupujemy nieruchomość. Doświadczenie dewelopera, wynikające choćby z liczby zrealizowanych przez niego inwestycji, może być równie ważne. Renoma firmy, jakość realizowanych projektów oraz poczucie bezpieczeństwa i pewności podczas całego procesu zakupu są trudne do przecenienia.
Nowy dom BWA Wrocław: sztuka wraca do dawnej hali pocztowej przy Kolejowej
Na przełomie 2028 i 2029 roku Wrocław zyska nowe centrum sztuki współczesnej. BWA Wrocław przeniesie się do zabytkowej hali dawnego serwisu autobusów pocztowych przy ulicy Kolejowej.

