Polana Jakuszycka. Powstaje tu ośrodek, jakiego nie ma w tej części Europy [ZDJĘCIA]
Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej będzie unikalnym w skali całego kraju ośrodkiem przygotowawczym dla zawodników uprawiających sporty wytrzymałościowe. Budowany obiekt zostanie przystosowany do rozgrywania czołowych zawodów w biegach na narciarskich i biathlonie, ale ma być przede wszystkim doskonałą atrakcja dla amatorów i turystów.
Nowy ośrodek na Polanie Jakuszyckiej ma jeszcze bardziej uatrakcyjnić te tereny. Zyskają przede wszystkim miłośnicy sportów zimowych, którzy otrzymają wygodną i kompletną bazę treningową.
– Na Polanę Jakuszycką nie trzeba będzie już przyjeżdżać z własną kanapką i termosem. Wprowadzimy ten obiekt w XXI wiek – zapowiada Maciej Klóska, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. – Biegacze narciarscy będą mogli przebrać się w ciepłej szatni, skorzystać z toalety, a nie przysłowiowego toitoia, czy zaparkować samochód pod dachem i nie musieli później go odśnieżać – tłumaczy prezes.
Niezwykle ważnym elementem Polany Jakuszyckiej jest peron kolejowy zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do ośrodka. W połączeniu z dogodnymi połączeniami realizowanymi przez Koleje Dolnośląskie, ma to zachęcić do pozostawienia samochodu pod domem.
– Na Polanę Jakuszycka z Wrocławia dojedziemy z przesiadką w Szklarskie Porębie Górnej, gdzie wsiadamy w pojazd Českich dráh, którym dojedziemy na Polanę i dalej do Harrachova. To jest pociąg de facto Kolei Dolnośląskich, który my zamawiamy, i my za niego płacimy – tłumaczy rzecznik KD, Bartłomiej Rodak.
Nowy obiekt przystosowany jest do potrzeb osób, które przyjadą tu na wypoczynek bez samochodu. Na miejscu mają działać restauracje, hotel i hostel, a także wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu.
Ośrodek na Polanie Jakuszyckiej poza swoją funkcją turystyczną, będzie bazą treningową dla sportowców. Na jego terenie przygotowywana jest baza hotelowa i hostelowa, w której będą mogły być zakwaterowane zespoły przyjeżdżające tu na zgrupowania. Cechą charakterystyczną ośrodka ma być unikalna na polską skalę infrastruktura do symulowania warunków wysokogórskich.
– W pokojach hotelowych oraz w siłowni będziemy dysponować systemem hipoksyjnym, czyli takim, który pozwala symulować ograniczoną liczbę tlenu. To działanie wykorzystywane przy ćwiczeniu wydolności – wyjaśnia Łukasz Apołenis, wiceprezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.
Obiekt est też w pełni certyfikowany przez organizacje organizujące najwyżej klasy imprezy sportowe, dzięki temu w przyszłości będą tu mogli rywalizować najlepsi biathloniści i biegacze narciarscy.
Inwestycja na Polanie Jakuszyckiej jest realizowana przez jednostki samorządu województwa dolnośląskiego przy wsparciu funduszy rządowych.
– To inwestycja dająca wielkie korzyści dla mieszkańców Dolnego Śląska – komentuje Andrzej Kredkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który tłumaczy, że poza promocją regionu, Dolnoślązacy zyskają kolejne miejsce na turystyczne wyjazdy. – Uważam, że mówiąc o dolnośląskich górach, nie można mówić tylko o Karpaczu, trzeba mówić o całym terenie, na który składa się Karpacz, Świeradów, Szklarska Poręba, Kowary. Jeżeli to wszystko połączymy możemy stać się przeciwwagą dla Zakopanego – dodaje samorządowiec.
Najpopularniejsze teraz
-
Pociągi znów kursują między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem. Zakończono modernizację linii za 180 mln zł
-
Centrum Technologiczne ESA jednak w Warszawie
-
Pisarz wyklęty przez PRL patronem tramwaju. Tramwaj Marka Hłaski wyruszył w miasto
-
Wrocław: Od 1 stycznia podwyżka opłat dodatkowych za parkowanie w SPP
-
Na Maślicach powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa
-
Wrocław: Złodziej na hulajnodze zrywa kobietom łańcuszki. Grasuje na Krzykach i Fabrycznej [ZDJĘCIA]
-
Kolejny tysiąc mieszkań komunalnych na sprzedaż. Można je kupić za 60% ceny rynkowej
-
Coraz więcej rannych w wypadkach z udziałem hulajnóg. W dwa lata wzrost o 181%
-
Nowe lodowisko we Wrocławiu otwarte! Zobacz zdjęcia z pierwszych dni [GALERIA]
-
Kolejny rekord odwiedzin Aquaparku Wrocław! 2,5-milionowy gość przyjechał z Kołobrzegu
-
Ed Sheeran dotrzymał słowa. Zaśpiewał swoją piosenkę po polsku [WIDEO]
-
Wrocław: Kierowca pędził przez Wrocław 121 km/h. Na pokładzie miał rodzącą kobietę [WIDEO]
-
Pożar ciężarówki na Autostradzie A4. Policjanci gasili go samochodowymi gaśnicami [WIDEO]
-
Po Wrocławiu będzie jeździł świąteczny tramwaj z choinką na „przyczepce”. Pasażerów zawiezie na imprezę mikołajkową
-
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026]
Najpopularniejsze
Centrum Technologiczne ESA jednak w Warszawie
Polski rząd i Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiły dzisiaj, że Centrum Technologiczne ESA, o które starało się kilka polskich miast – w tym Wrocław, powstanie w Warszawie.
Pisarz wyklęty przez PRL patronem tramwaju. Tramwaj Marka Hłaski wyruszył w miasto
Marek Hłasko – związany z Wrocławiem pisarz, wykręty w czasach PRL, został w piątek patronem wrocławskiego tramwaju nr 3306.


.jpg)