Polacy wrócili ze Szwajcarii z workiem medali. Złoto zdobył wrocławianin z trzeciej klasy podstawówki

Wroclife • 2022-08-30 Polacy wrócili ze Szwajcarii z workiem medali. Złoto zdobył wrocławianin z trzeciej klasy podstawówki

Wrocławianin Karol Kulczyński, uczeń trzeciej klasy szkoły podstawowej, na Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych w szwajcarskiej Lozannie, wywalczył złoto w kategorii CE. Wszyscy Polacy w sumie przywieźli z tej imprezy aż osiem krążków.

W Mistrzostwach rywalizowało ponad 280 zawodników z 13 krajów świata. Reprezentacja polski liczyła 25 osób i po raz kolejny zdominowała rywalizację na imprezie uznawaną za nieoficjalne mistrzostwa świata w grach matematycznych.

Polacy zdobyli 4 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale.

Złote krążki zdobyli:

  • Karol Kulczycki (Wrocław) – w kategorii CE (uczniowie klas trzecich szkół podstawowych);

  • Miłosz Płatek (Kraków) – w kategorii C2 (uczniowie klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich);

  • Maciej Ignaciuk (Warszawa) – w kategorio L1 (uczniowie wyższych klas szkół średnich);

  • Gabriel Listowski (Zabrze) – w kategoria GP (dorośli niewystępujący w kategoriach L2 oraz HC, w tym uczniowie szkół pomaturalnych i studenci pozostałych kierunków studiów).

Srebrne medale wywalczyli:

  • Maria Janyska (Zgierz) – w kategorii C1 (uczniowie klas szóstych i siódmych);

  • Robert Soboński (Warszawa) - w kategorii L1 (uczniowie wyższych klas szkół średnich).

Brąz zobyli:

  • Jan Fronczyk – w kategorii CE (uczniowie klas trzecich szkół podstawowych);

  • Jakub Chyży – w kategorii C2 (uczniowie klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich).

– Zdobyliśmy najwięcej medali ze wszystkich startujących ekip, żadna inna reprezentacja nie wywalczyła czterech pierwszych miejsc, pokonaliśmy też gospodarzy, czyli Szwajcarów, w klasyfikacji generalnej o jeden krążek – wylicza dr Anna Krystek z Komitetu Organizacyjnego mistrzostw Polski. –  Jesteśmy bardzo dumni z tych wyników i tego jak się zaprezentowali wszyscy nasi zawodnicy – dodaje.

Pozostali reprezentanci Polski również spisywali się bardzo dobrze. Natalia Klepacka z Wydziału Matematyki PWr w kategorii L2, czyli studentów studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych zajęła czwarte miejsce. Kolejnych siedmioro uczestników zajmowało miejsca w pierwszych dziesiątkach swoich kategorii.

Za rok mistrzostwa we Wrocławiu

W przyszłym roku Mistrzostwa w Grach Logicznych i Matematycznych odbędą się po raz 37. Oficjalnie ogłoszono już, że ich gospodarzem będzie Politechnika Wrocławska.

– To wielkie wyróżnienie dla politechniki i uhonorowanie naszych świetnych wyników w mistrzostwach świata. Cieszymy się ogromnie, że będziemy gościć najlepszych matematyków w naszym kampusie - mówi Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki PWr, który zorganizuje Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych oraz powołuje i następnie opiekuje się reprezentacją naszego kraju na światowych finałach zawodów. Reprezentacja Polski uczestniczy w nich sukcesami od 30 lat.

foto główne: fot. PWr

Najpopularniejsze