Ekolodzy pod oknem Sutryka: „Prezydencie zakochaj się w przyrodzie” [ZDJĘCIA]
Przedstawiciele 22 organizacji skupionych w Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu we wtorek rano zorganizowali pikietę na wrocławskim Rynku. Ekolodzy pod oknami gabinetu, w którym urzęduje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk domagali się, by władze miasta większą wagę przywiązywały do ochrony przyrody.
Manifestacja pod ratuszem była tylko jednym z elementów rozpoczynającej się w mieście kampanii „Dziki Wrocław – dzika przyjemność”, której elementem będą bilbordy rozwieszone w różnych częściach miasta. Koalicja chce w ten sposób zwrócić uwagę władz m.in. na problemy które są następstwem degradacji zieleni w obszarze miejskim.
– Przyroda nie jest biernym tłem dla ludzkich działań. To, jak potraktujemy ją dziś i jutro będzie wpływać na warunki i komfort życia wrocławian i wrocławianek przez kolejne długie i gorące lata w mieście. Dlatego musimy szybko działać póki jest co chronić – przekonuje Weronika Mazurek, koordynatorka kampanii.
Aktywiści we wtorek złożyli do urzędu miejskiego wniosek o objęcie 26 zielonych obszarów miasta prawną ochroną. Chcą, by te miejsca zyskały status użytków ekologicznych lub rezerwatów przyrody, tak by ingerencja ludzka w ich naturalny stan została ograniczona do minimum.
– Liczymy, że prezydent Jacek Sutryk wykaże inicjatywę i troskę o nasza piękną wrocławską przyrodę i zrealizuje nasze postulaty - czyli złoży odpowiednie wnioski w RDOŚ i w radzie miejskiej o utworzenie terenów chronionych. Prezydent ma na odpowiedź na nasze wnioski miesiąc. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, choć liczymy na udaną współpracę, gdyż co mogłoby zniechęcić Prezydenta do celu tak oczywistego i racjonalnego, jak ochrona przyrody? - komentuje Jakub Janas, członek Akcji Miasto, jednego z koalicjantów.
Aktywiści przekonują, że kwestie związane z ochroną przyrody nie powinny mieć barw politycznych i politycy różnych stron muszą w tym aspekcie współdziałać.
– Idą zmiany klimatu. Idą upały, ulewy, a dzika przyroda znika, bo nie wiemy po co ona jest. Jeżeli nie będziemy dostosowywać się do zmian klimatu, jeżeli w naszym mieście nie będzie wody, zieleni, drzew, to my się usmażymy. I wszyscy będziemy smażyć się tak sami, Platforma się będzie smażyć, PiS będzie się smażyć, Ratusz będzie się smażyć i mieszkańcy będą się smażyć – przekonywał Robert Suligowski z wrocławskich Zielonych.
Głównym elementem akcji będzie kampania billboardowa. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć w przestrzeni miejskiej następujące plakaty:
– Każdy z dziś złożonych wniosków zostanie kompleksowo przeanalizowany, jednak już teraz możemy powiedzieć, że zdecydowana większość wskazanych zielonych obszarów jest chroniona planistycznie, bądź dodatkowo ustawowo – czytam w oświadczeniu wydanym przez Urząd Miejski Wrocławia.
Urzędnicy tłumaczą, że część z obszarów, o których mówili społecznicy jest już chroniona poprzez ustawowe formy ochrony przyrody. Przykładowo o obszarem Natura 2000 objęte są Wyspa Opatowicka, Las Rędziński, Las Strachociński z okolicznymi łąkami czy tereny wodonośne, a kolejne 5 obszarów jest właśnie w trakcie badania zleconego przez miasta pod kątem walorów przyrodniczych. – Od wyników tych badań zależy czy będziemy mogli wystąpić do RDOŚ-u o ustanowienie dodatkowej formy ochrony przyrody na tych obszarach – komentują urzędnicy.
ZOBACZ TEŻ:
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.



.jpeg)