Uwaga: Wysokie stężenie ozonu we Wrocławiu. Urzędnicy zalecają zamknąć okna

Wroclife • 2022-07-21 Uwaga: Wysokie stężenie ozonu we Wrocławiu. Urzędnicy zalecają zamknąć okna

Urząd Miejski Wrocławia w czwartek rano poinformował, że na terenie naszego miasta zanotowano wysokie stężenie ozonu. Odmiana tlenu może powodować podrażnienia układu oddechowego, dlatego urzędnicy radzą by zrezygnować dziś z aktywności fizycznej i wietrzenia pomieszczeń.

Występowanie ozonu w przyrodzie to efekt reakcji fotochemicznych z udziałem zanieczyszczeń powietrza. Najwyższe stężenia tego gazu w powietrzu notuje się w okresie letnim przy dużym nasłonecznieniu.

Wrocławski magistrat poinformował, że w czwartek, 21 lipca na terenie miasta zanotowano wysokie stężenie ozonu, co może powodować trudności w oddychaniu u osób wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza tym gazem. Objawy, jakie mogą wystąpić to m.in. kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się też trudności w oddychaniu. Objawy mogą być częściej odczuwalne przez osoby cierpiące na astmę.

By zminimalizować wdychanie niekorzystnego dla naszego zdrowia ozonu, dziś powinno się ograniczyć uprawianie sportu na powietrzu oraz wietrzenie pomieszczeń.

Z danych Inspekcji Ochrony Środowiska na godz. 11:00 stężenie ozonu w poszczególnych punktach Wrocławia wynosiło:

  • 139,9 µg/m3 – stacja przy ul. Bartniczej

  • 140,3 µg/m3 - stacja przy ul. wyb. J. Conrada-Korzeniowskiego

Najpopularniejsze