Wrocław: Dzień otwarty dla lokatorów komunalnych w trudnej sytuacji

Wroclife • 2026-04-22

W najbliższą sobotę, 25 kwietnia, Zarząd Zasobu Komunalnego i spółka Wrocławskie Mieszkania organizują „Dzień otwarty dla lokatorów komunalnych w trudnej sytuacji”. Będzie to okazja do rozpoczęcia procesu wyjścia z zadłużenia czynszowego. Pracownicy obu jednostek pomogą dłużnikom opracować plan mający na celu spłatę zadłużenia.

Dzień Otwarty Najemcy Komunalnego w centrum "Grafit" przy ul. Namysłowskiej to nowa inicjatywa Miasta Wrocław, której celem jest pomoc dłużnikom w spłacie należności wobec miasta. Obecnie w naszym mieście w lokalu komunalnym mieszka mniej więcej co dziesiąty mieszkaniec. Zamieszkanie w tego typu lokalu nie zwalnia jednak z konieczności ponoszenia opłat czynszowych i administracyjnych.

Niestety wiele osób zajmujących miejskie lokale ma zadłużenie wobec miasta. Sobotnie spotkanie ma pomóc znaleźć rozwiązanie pozwalające dłużnikom wyjść na przysłowiową prostą.

W sobotę na miejscu dostępny będzie prawnik, komornik sądowy, psycholog, pracownicy socjalni, przedstawiciele obu wrocławskich zarządców mienia komunalnego, czyli Zarządu Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskich Mieszkań. Każda zainteresowana osoba może przyjść i w przyjaznej atmosferze porozmawiać o swojej sytuacji. Chcemy służyć kompleksową pomocą tym, którzy tego potrzebują, a być może nawet nie wiedzą, od czego zacząć – wyjaśnia Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego.

Wrocław pozwala osobom zadłużonym na udział w różnego rodzaju projektach pozwalających pozbyć się zadłużenia. Jednym z nich jest możliwość odpracowania długu czynszowego. To sposób, który zdobywa we Wrocławiu popularność. W 2025 roku wniosek o skorzystanie z tej możliwości złożyło 77 osób. W tym roku tylko do końca marca – już 56. Od początku 2025 roku do końca marca dłużnicy komunalni przepracowali ponad 26 tysięcy godzin. Łączna wartość ich pracy za cały ten okres wynosi 810 tysięcy złotych. Najczęściej są to prace porządkowe, w tym sprzątanie czy malowanie.

Od ponad roku Wrocław oferuje nadzwyczajne możliwości restrukturyzacji zadłużenia komunalnego. Dłużnik może ubiegać się o umorzenie odsetek długu, jeśli spłaci całą należność główną. W bardziej radykalnej wersji, jeśli ma do kogo się wyprowadzić, może nawet zdać mieszkanie komunalne, a w zamian umarzane jest mu całe zadłużenie czynszowe.

Tylko w pierwszym roku obowiązywania tej możliwości z miejskich lokali wyprowadziło się 20 osób, którym umorzono łącznie ponad 750 tys. zł długu.

Rada Miejska niedawno wydłużyła termin obowiązywania tych dwóch możliwości do końca marca 2027 roku. Jest za wcześnie, by operować dokładnymi liczbami, ale wydaje się, że w porównaniu do pierwszego roku obowiązywania uchwały, zainteresowanie tymi nadzwyczajnymi sposobami restrukturyzacji jeszcze wzrosło – mówi Agnieszka Kędzierska, wicedyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego ds. Windykacji i Wspólnot Mieszkaniowych.

Niezależnie od tego, każdy dłużnik może ubiegać się np. o rozłożenie jego zadłużenia na raty. Tylko w 2025 roku zawarto prawie 400 porozumień z takimi najemcami. Szczegóły procedury są dostępne na stronach internetowych ZZK i Wrocławskich Mieszkań, ale w sobotę na miejscu dostępni będą między innymi przedstawiciele obu tych jednostek.

Najpopularniejsze