We Wrocławiu ruszyła kolejna edycja akcji „Złap Deszcz”. Do wzięcia jest 750 tys. zł
750 tys. zł z budżetu Wrocławia zostanie w tym roku przekazane na inwestycje w ramach miejskiego programu „Złap Deszcz”. O dofinansowanie budowy instalacji na deszczówkę mogą ubiegać się zarówno właściciele prywatnych domów, jak i wspólnoty mieszkaniowe.
Nabór wniosków do nowej edycji dobrze znanego we Wrocławiu programu „Złap Deszcz” ruszył w poniedziałek, 30 marca 2026 r. W tym roku w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel aż 750 tys. zł, z czego 600 tys. zł ma trafić do prywatnych właścicieli nieruchomości, a pozostałą kwotą podzielą się wspólnoty i spółdzielnie.
Beneficjenci miejskiej dotacji muszą wykorzystać ją na budowę instalacji do gromadzenia wody opadowej, umożliwiającej jej ponowne wykorzystanie, np. do podlewania roślinności. Dofinansowanie z budżetu miasta może pokryć nawet 80% kosztów poniesionych na taką inwestycję. Obowiązują jednak limity kwotowe. Właściciel nieruchomości może otrzymać maksymalnie 5 tys. zł lub 8 tys. zł w przypadku, gdy projekt zakłada budowę podziemnego zbiornika o pojemności nie mniejszej niż 5 m3. Wspólnoty i spółdzielnie mogą ubiegać się maksymalnie o 10 tys. zł.
Pieniądze te można wykorzystać na:
-
zakup elementów wchodzących w skład systemu deszczowego lub tworzących układ deszczowy (bez których system nie funkcjonowałby samodzielnie),
-
montaż poszczególnych elementów systemu,
-
transport elementów i materiałów niezbędnych do realizacji zadania,
-
wykonanie robót (w tym robót ziemnych),
-
odtworzenie nawierzchni po zakończeniu prac montażowych.
Mieszkańcy w ramach inwestycji mogą wybudować zarówno zbiorniki do gromadzenia deszczówki, jak i rozwiązania typu „ogród deszczowy”. W tym drugim przypadku w projekcie należy wskazać, jakich specyficznych roślin (odpornych na okresowe zalewanie) zamierza się użyć.
Nabór wniosków, który ruszył w poniedziałek, prowadzi Wydział Klimatu i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wniosek o udzielenie dotacji wraz z załącznikami jest dostępny w wersji elektronicznej na dole strony oraz na platformie ePUAP, a także w wersji papierowej – w Centrach Obsługi Mieszkańca. Wnioski będzie można składać do wyczerpania puli środków.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania dofinansowania można uzyskać w Wydziale Klimatu i Energii UMW lub pod numerami telefonów: 71 777 89 80 oraz 71 777 73 15.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
