Projekt PACMAN pomoże w walce z nowotworami. Naukowcy z PWr dostali 30 mln zł

Wroclife • 2025-12-15

Politechnika Wrocławska, jako lider konsorcjum projektu PACMAN, otrzyma 30 mln zł na badania dotyczące rozwoju terapii przeciwnowotworowej. Cały projekt zostanie wsparty kwotą blisko 73 mln zł z Wirtualnego Instytutu Badawczego i będzie realizowany także przez naukowców z innych wrocławskich uczelni i instytucji badawczych.

Politechnika Wrocławska projekt realizuje wspólnie z jednostkami naukowymi z Warszawy. Zespołem badawczym PACMAN (Personalized Antibody–Drug Conjugates Activated by Matrix Metalloproteinases for Solid Tumors) kierować będzie dr hab. inż. Marcin Poręba, prof. PWr, który jest jednocześnie pomysłodawcą całego projektu. – Politechnika Wrocławska poprowadzi jeden z największych i najbardziej ambitnych projektów onkologicznych realizowanych obecnie w Polsce – ogłosił badacz z Wydziału Chemicznego.

Projekt realizowany będzie dzięki dofinansowaniu z konkursu Wirtualny Instytut Badawczy, który uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych i wymagających instrumentów finansowania badań biomedycznych w Polsce. Decyzję o przyznaniu finansowania projektowi, którego liderem jest Politechnika Wrocławska, podjęło międzynarodowe jury ekspertów. W całej historii WIB dofinansowanie otrzymały tylko cztery projekty, co podkreśla rangę prowadzonych badań.

Projekt będzie realizowany wspólnie przez 99 naukowców z sześciu ośrodków naukowych z Wrocławia i Warszawy: Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN, Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Hirszfelda PAN, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Podmiotem zarządzającym programem WIB dla obszaru biotechnologii medycznej jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z siedzibą we Wrocławiu.

Nasz projekt to przykład nowoczesnych, w pełni interdyscyplinarnych badań biomedycznych, integrujących chemię, biologię, medycynę, immunologię, bioinformatykę oraz sztuczną inteligencję – opisuje prof. Marcin Poręba. – Jego kluczowym elementem będzie równoległa realizacja dwóch ściśle powiązanych ramion badawczych – terapeutycznego i diagnostyczno-predykcyjnego.

Pierwsze koncentruje się na opracowaniu nowej generacji koniugatów przeciwciało–lek (ADC, ang. antibody-drug conjugates), natomiast drugie obejmuje rozwój narzędzi diagnostycznych umożliwiających precyzyjną kwalifikację pacjentów do terapii.

Takie podejście pozwala od samego początku projektować terapię w duchu medycyny personalizowanej, w której decyzje terapeutyczne podejmowane są na podstawie rzeczywistych cech molekularnych guza – wyjaśnia prof. Poręba.

Głównym celem naukowców będzie opracowanie innowacyjnej strategii leczenia nowotworów litych. – Są to m.in. rak trzustki, potrójnie ujemny rak piersi, czerniak czy rak płuca, czyli nowotwory o bardzo złym rokowaniu i ograniczonej skuteczności obecnych terapii – wylicza prof. Poręba.

Najpopularniejsze

Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video

W sobotę (20 czerwca 2026 r.) Fontanna Multimedialna we Wrocławiu uległa poważnej awarii po uderzeniu pioruna w główny gejzer wodny. Uszkodzeniu uległa część instalacji, a pokazy zostały ograniczone.
przeczytaj więcej

Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód

Jeśli dziś zaglądacie do kwitnącego dziwidła, możecie zauważyć, że odsłania ono więcej niż jeszcze wczoraj. To jednak nie przypadek ani kolejny etap widowiskowego kwitnienia, lecz efekt zaplanowanych działań zespołu botaników.
przeczytaj więcej

Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo

Nowy sklep internetowy Kolei Dolnośląskich ma być najszybszą i najwygodniejszą metodą kupna biletów na regionalne pociągi. Czym będzie wyróżniał się własny system sprzedaży KD?
przeczytaj więcej

Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny

Wakacje to czas wyczekiwany przez dzieci i dorosłych. To miesiące podróży, wypoczynku nad wodą, leśnych wędrówek i aktywności na świeżym powietrzu. Aby letni relaks kojarzył się wyłącznie z dobrymi wspomnieniami, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. O tym, jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z uroków lata, będzie można przekonać się podczas rodzinnego pikniku edukacyjnego „Bezpieczne wakacje”, organizowanego przez Hydropolis we Wrocławiu.
przeczytaj więcej