Mieszkańcu, zgłoś swoje propozycje do konkursu „Piękny Wrocław”
Wrocławski magistrat rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do 33. edycji konkursu „Piękny Wrocław”. To wyróżnienie przyznawane najlepszym realizacjom architektonicznym, które pojawiły się w przestrzeni miasta w ostatnim czasie. Zgłoszeń mogą dokonywać sami mieszkańcy Wrocławia.
Konkurs „Piękny Wrocław” to współczesna kontynuacja ponad 60-letniej tradycji wrocławskich plebiscytów architektonicznych, powstałych z powojennej potrzeby odbudowy miasta i twórczej energii lokalnych architektów. Jego początkiem był plebiscyt „Mister Wrocławia”, organizowany w latach 1961–1978 przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i „Słowo Polskie”. Po reaktywacji w 1989 roku w formie wyboru „Najpiękniejszej Plomby Roku”, a później „Najpiękniejszego Budynku Roku”, konkurs w 2006 roku przeszedł pod opiekę Miasta Wrocławia, zachowując ciągłość numeracji i dziś funkcjonując jako „Piękny Wrocław”. Wśród laureatów Grand Prix znalazły się kluczowe dla współczesnego wizerunku miasta obiekty, m.in. nowy terminal lotniska, Capitol, Afrykarium czy Narodowe Forum Muzyki, a ostatnią – 32. edycję za lata 2021–2022 – wygrała „Swoja Olimpia” na Swojczycach.
W ramach 33. edycji konkursu „Piękny Wrocław” oceniane będą realizacje architektoniczne oddane do użytku w latach 2023–2024. Nagroda ma zostać przyznana w sześciu kategoriach:
-
budynek mieszkalny jednorodzinny,
-
budynek mieszkalny wielorodzinny,
-
budynek lub obiekt użyteczności publicznej,
-
budynek produkcyjny,
-
obiekt inżynierski lub przestrzeń publiczna,
-
modernizacja obiektu historycznego.
Swoje kandydatury do 30 stycznia mogą zgłaszać indywidualni mieszkańcy Wrocławia. Następnie specjalna kapituła oceni nadesłane propozycje i wyłoni laureatów, których poznamy podczas uroczystej gali w Muzeum Architektury zaplanowanej na 24 kwietnia 2026 roku.
Organizatorem konkursu „Piękny Wrocław” jest Prezydent Wrocławia, a udział w organizacji wydarzenia bierze także Towarzystwo Miłośników Wrocławia. W jury zasiądą przedstawiciele obu tych podmiotów, a także dyrektor miejskiego Muzeum Architektury oraz reprezentanci środowiska architektów (ze Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów).
W ramach każdej edycji, poza nagrodami w poszczególnych kategoriach, kapituła może przyznać Grand Prix konkursu „Piękny Wrocław” spośród laureatów danej edycji.
Chętni mogą zgłaszać wybrane obiekty do Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego Wrocławia drogą mailową (waz@um.wroc.pl – w temacie wiadomości należy wpisać „Piękny Wrocław”). W zgłoszeniu trzeba podać nazwę obiektu, jego adres, propozycję przypisania do jednej z sześciu wymienionych kategorii oraz uzasadnienie, dlaczego zdaniem zgłaszającego dany obiekt powinien zostać wzięty pod uwagę. Zgłoszenia można składać także osobiście w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia (Odrzańska 39/40, 50-114 Wrocław, w dni robocze w godz. 12–16) lub wysłać formularz pocztą.
– Zależy nam, by o architekturze mówili nie tylko ludzie „z branży”, ale też po prostu wrocławianie. Ci, którzy na co dzień korzystają z naszego miasta i zależy im, abyśmy żyli w przestrzeniach funkcjonalnych, dobrze zaprojektowanych, a przy tym estetycznych – mówi Magdalena Wankowska, dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego, pełniąca jednocześnie funkcję przewodniczącej kapituły.
Najpopularniejsze teraz
-
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video -
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód -
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Nowy Aquapark we Wrocławiu. Wodne atrakcje od teraz także na Zakrzowie [CENY BILETÓW, ZDJĘCIA] -
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny -
Wrocław: Bilet do Aquaparku kosztuje już 65 zł. Tak prezes tłumaczy się z podwyżki [WIDEO] -
Miejsca na grlla we Wrocławiu. Gdzie legalnie można zrobić grilla lub ognisko we Wrocławiu? -
Kiedy rozświetlenie choinki na Rynku we Wrocławiu? -
Magda Gessler znów na Dolnym Śląsku. Zrobiła „Kuchenną Rewolucję” w lokalu zniszczonym przez powódź -
Przeniesienie numeru do T-Mobile - zrób to w kilku prostych krokach -
Czy Autostrada A4 bezpłatna? Oto obecne zasady opłat na Autostradzie A4 -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
W 2024 roku Wrocław będzie miał rekordowy budżet. Na co samorząd zamierza wydać 7 mld zł?