Wrocław: Trzy piękne, zabytkowe szkoły odzyskały dawny blask [ZDJĘCIA]
We Wrocławiu zakończył się remont trzech zabytkowych szkół ponadpodstawowych. Obiekty przy ul. Świstackiego, Dawida i Worcella obecnie nie tylko służą młodzieży, ale też cieszą oko miłośników architektury.
Wspomniane budowle to prawdziwe przedwojenne architektoniczne perełki Wrocławia.
ZSE-A przy Worcella
Najstarszy gmach Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella powstał w latach 1865–1868, a jego projektantem był Carl Johan Christian Zimmerman. Od 1872 roku w tym miejscu mieściło się Gimnazjum św. Jana. Budynek szkoły został rozbudowany w latach 1912 i 1927. Obecnie wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków.
W ramach przeprowadzonego w ostatnich miesiącach remontu odnowiona została elewacja powstałego w 1890 roku budynku B, w której znajduje się sala gimnastyczna dzisiejszego ZSE-A. Poza walorami estetycznymi zadbano również o funkcjonalność obiektu poprzez docieplenie i wyposażenie sali gimnastycznej w nowe okna.
– Sala gimnastyczna prezentuje się znakomicie i doskonale spełnia swoją funkcję podczas zajęć. Udało nam się połączyć nowoczesność z historycznym charakterem miejsca. Drewniane krokwie i zachowane detale architektoniczne tworzą wyjątkową atmosferę, która robi ogromne wrażenie – mówi Marlena Bujok-Bercz, dyrektorka szkoły.
IV LO przy Świstackiego
Prace modernizacyjne były prowadzone też przy ul. Świstackiego, gdzie znajduje się budowla projektu Maxa Berga (elewacja) i Fritza Behrendta (opracowanie projektu). Obiekt powstał w latach 1909–1910 i początkowo mieściła się w nim szkoła żeńska. Dziś z budynku korzystają uczniowie IV LO.
W ramach przeprowadzonych w ostatnich miesiącach prac wymieniono okna i parapety, a także zabezpieczono konstrukcję budynku i wykonano izolacje przeciwwilgociowe. Z ulicy możemy też podziwiać odnowioną elewację.
– Ten remont był nam naprawdę potrzebny – mówi Małgorzata Górny, dyrektorka IV LO. – Budynek zyskał zupełnie nowe oblicze. Teraz jest nie tylko piękny i nowoczesny, ale przede wszystkim bardziej komfortowy dla uczniów i nauczycieli. To ważny krok w stronę stworzenia przyjaznej przestrzeni do nauki.
Z uwagi na to, że budynek pochodzi z początku XX wieku i jest cennym zabytkiem, remont prowadzony był pod nadzorem konserwatorskim.
– Prace prowadzono zgodnie ze wskazaniami konserwatora, tak aby przywrócić obiektowi jego historyczny wygląd, zachowując w jak największym stopniu oryginalny wystrój elewacji. Usunięto stare powłoki malarskie i zabrudzenia, a powierzchnię oczyszczono przy użyciu nowoczesnych technik laserowych, co pozwoliło odsłonić oryginalną fakturę betonu. Dzięki temu elewacja odzyskała swój autentyczny, historyczny charakter – podkreśla Dorota Wandrychowska, koordynatorka prac konserwatorskich.
ZSZ nr 5 przy ul. Dawida
Szkołą, która odzyskała swój dawny blask, jest też Zespół Szkół Zawodowych nr 5 z ul. Dawida. Najstarszy fragment obiektu został wzniesiony w latach 1901–1903. Później „Szkołę Ludową” rozbudowano jeszcze w latach 1907–1909. Autorami projektu byli m.in. Richard Plüddemann oraz Karl Klimm. Budynek wyróżnia się stylistycznie – kremowa cegła (zamiast czerwonej) i renesansowe detale nadają mu wyjątkowy charakter. Obiekt ten również jest wpisany do rejestru zabytków.
W ramach zakończonej modernizacji przebudowano blok sportowy, wykonano termomodernizację i odnowiono elewację. Nowa sala gimnastyczna stała się swego rodzaju wizytówką szkoły.
– Ta sala jest naszą prawdziwą dumą – mówi Wiesław Filipiak, dyrektor ZSZ nr 5. – Zachowała swój niepowtarzalny charakter, a jednocześnie wygląda jak nowa. Uczniowie chętnie tu ćwiczą, czując wyjątkową atmosferę tego miejsca. Cały budynek zyskał nowy blask i prezentuje się znakomicie – dodaje dyrektor.
Przebudowa wszystkich trzech obiektów kosztowała w sumie 14,5 mln zł, z czego 7,5 mln zł Wrocław pozyskał z dofinansowania z FEDŚ 2021-2027. Inwestycje te są podwójnie ważne, bo ich celem było jednoczesne poprawienie warunków kształcenia oraz troska o zabytki.
– To szkoły z duszą, miejsca, które pamiętają pokolenia wrocławian – uczniów, nauczycieli i rodziców. Każdy zakątek tych budynków ma swoją historię. Teraz, dzięki modernizacji, odzyskały dawny blask i jednocześnie stały się nowoczesnymi, wygodnymi przestrzeniami, które będą służyć kolejnym pokoleniom – komentuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Remont zabytków to zawsze ogromne wyzwanie – wymaga precyzji, cierpliwości i dużych nakładów. To inwestycja nie tylko w mury, ale przede wszystkim w ludzi i w przyszłość miasta – deklaruje prezydent.
Najpopularniejsze teraz
-
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video -
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód -
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Nowy Aquapark we Wrocławiu. Wodne atrakcje od teraz także na Zakrzowie [CENY BILETÓW, ZDJĘCIA] -
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny -
Wrocław: Bilet do Aquaparku kosztuje już 65 zł. Tak prezes tłumaczy się z podwyżki [WIDEO] -
Miejsca na grlla we Wrocławiu. Gdzie legalnie można zrobić grilla lub ognisko we Wrocławiu? -
Kiedy rozświetlenie choinki na Rynku we Wrocławiu? -
Magda Gessler znów na Dolnym Śląsku. Zrobiła „Kuchenną Rewolucję” w lokalu zniszczonym przez powódź -
Przeniesienie numeru do T-Mobile - zrób to w kilku prostych krokach -
Czy Autostrada A4 bezpłatna? Oto obecne zasady opłat na Autostradzie A4 -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
W 2024 roku Wrocław będzie miał rekordowy budżet. Na co samorząd zamierza wydać 7 mld zł?


