System kaucyjny w Polsce coraz bliżej. ALDI uruchamia butelkomaty, ale za ułamek ceny urzędowej
Od października w Polsce ma zacząć funkcjonować system kaucyjny na opakowania szklane, plastikowe oraz puszki. Obowiązek ich przyjmowania (bez paragonu) będą miały duże sklepy. Prowadzące je sieci już od jakiegoś czasu prowadzą testy. Z początkiem września swoje butelkomaty testowo uruchomił niemiecki ALDI. Na razie jednak na zwrotach się „nie dorobimy”, ponieważ sieć zamiast urzędowych 0,50 zł i 1 zł wypłaca 10 groszy za butelkę.
System kaucyjny w Polsce ma ruszyć 1 października. Po jego wprowadzeniu, kupując produkty w butelkach plastikowych, szklanych oraz puszkach (np. napoje, wodę mineralną), do ceny produktu doliczona zostanie kaucja za opakowanie w wysokości 0,50 zł (butelka plastikowa/puszka) albo 1 zł (zwrotna butelka szklana). Kaucję zapłacimy niezależnie od tego, gdzie zakupimy produkt. Po jej zwrot będziemy musieli udać się do sklepu, który będzie prowadził skup – obowiązkowo przyjmować zwroty będą musiały wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw., które sprzedają produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym. Mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do programu dobrowolnie.
Duże sieci już od jakiegoś czasu testują rozwiązania związane z przyjmowaniem opakowań zwrotnych. Niemieckie marki, takie jak Lidl, Kaufland czy ALDI, postawiły na specjalne butelkomaty (tego typu urządzenia są używane m.in. w marketach w Niemczech).
Od 1 września, czyli na miesiąc przed oficjalnym startem systemu, z szerokimi testami ruszyła sieć dyskontów ALDI. Automatyczne butelkomaty stanęły już we wszystkich polskich marketach tej sieci, a od poniedziałku zostały udostępnione klientom.
ALDI na razie przyjmuje butelki w ramach testów własnych. Można do nich zwracać opakowania, które obecnie są w sprzedaży. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie testów nie obowiązują urzędowe stawki 50 groszy lub 1 zł. Sieć informuje, że we wrześniu za oddanie jednego opakowania klient otrzyma 10 groszy rabatu na zakupy w sklepie tej sieci.
Co istotne, aby otrzymać rabat, należy do butelkomatu wkładać butelki puste, niezgniecione oraz z etykietą (maszyna odczytuje kody kreskowe).
Co ciekawe, po starcie nowego systemu nie otrzymamy kaucji za butelki zakupione przed 1 października. Szczegóły w artykule:
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach