Stanisław Dróżdż patronem kolejnego wrocławskiego tramwaju. Jego dzieło zobaczymy na oparciach foteli

Wroclife • 2025-06-16

Wrocławski tramwaj o numerze bocznym 3328 od dziś nosi imię Stanisława Dróżdża – poety, którego twórczość mieszkańcy Wrocławia znają m.in. z murów i ścian kilku budynków. Teraz jedno z jego słynnych dzieł pojawiło się również na oparciach foteli w tramwaju.

Stanisław Dróżdż (1939–2009) był wybitnym poetą i filologiem, uznawanym za pioniera poezji konkretnej w Polsce. Jego twórczość łączyła słowo z obrazem, eksplorując wizualny i konceptualny wymiar języka. Dzieła takie jak było – jest – będzie, Zapominanie czy Początekoniec są dziś integralną częścią wrocławskiej przestrzeni publicznej i kulturowej.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych prac Dróżdża, było – jest – będzie, znajduje się na fasadzie Muzeum Współczesnego Wrocław przy placu Strzegomskim. To właśnie ten motyw zdobi wnętrze dedykowanego mu tramwaju.

Czuję się zaszczycona, że mogę pracować na rzecz pamięci Stanisława Dróżdża – twórcy pojęcia „pojęciokształty”, najwybitniejszego poezjo-konkretysty, artysty o randze światowej – powiedziała Sylwia Świślocka-Karwot, dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław i kuratorka wystawy „DRÓŻDŻ. OPAŁKA. WINIARSKI. GRA(NIC)α”. – Dróżdż łączył w swojej twórczości cechy minimal artu, konceptualizmu oraz egzystencjalizmu. To ogromna radość być na inauguracji i pierwszym przejeździe tramwajem jego imienia – dodała.

W uroczystości udział wzięła także Anna Dróżdż, żona poety. – Stanisława poznałam w 1967 roku. Przeżyliśmy razem ponad 40 lat. Lata 60–90 były czasem jego największej aktywności twórczej i towarzyskiej. Spotkania na Kłodzkich Wiosnach Poetyckich, Turniej Jednego Wiersza, Kryształowy Lew – to był niezwykły okres. Stanisław miał w sobie coś magnetycznego, przyciągał ludzi, a nasze mieszkanie na Białoskórniczej tętniło życiem, rozmowami i dyskusjami – wspominała.

Podczas wydarzenia zaprezentowano również drugi, artystycznie zaprojektowany tramwaj – efekt współpracy z Muzeum Współczesnym Wrocław. Pojazd, pokryty grafiką inspirowaną poezją Dróżdża, to mobilna wystawa poruszająca temat języka, formy i przestrzeni – dokładnie tak, jak jego twórczość. Tramwaj już wyruszył na wrocławskie ulice, promując jego dziedzictwo.

Nowy tramwaj to nie tylko środek transportu – to symboliczna podróż przez sztukę, język i refleksję. MPK Wrocław oraz Muzeum Współczesne Wrocław zapraszają do tej wyjątkowej podróży tramwajem słów – przez miasto, przez myśl, przez poezję.

Najpopularniejsze teraz

найбільш популярний

Оформити закордонний паспорт, ID-картку, посвідчення водія і страховку у Вроцлаві можна у ДП «Документ» за новою адресою

З 30 січня 2023 мобільний комплекс "Паспортний Сервіс" у місті Вроцлав працюватиме на прийом та видачу документів за новою адресою - Wrocław Stadium (Tarczyński Arena).
читати більше

Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати

Географічне розташування Вроцлава відкриває багато переваг, зокрема і можливість відвідати історичні місця, пам’ятки культури, архітектури та природні дива.
читати більше

Особливості оформлення закордонного паспорту для українців, які знаходяться в Польщі

У зв’язку з воєнними діями на території України багато громадян виїхали на територію Польщі по закордонних паспортах. Але є ті, які перетнули кордон з українським паспортом, свідоцтвом про народження або іншими документами. І для них є актуальним питання оформлення закордонного паспорту, як для дорослих, так і для дітей.
читати більше

Нова Пошта - у місті Вроцлав

Мешканцям міста Вроцлав нарешті стали доступними послуги Нової Пошти.
читати більше