Oszustwa typu „na wnuczka” dotyczą tylko seniorów? 39-latek z Wrocławia stracił właśnie dziesiątki tysięcy złotych
Wydaje Ci się, że przestępstwa internetowe Ciebie nie dotyczą, bo ofiarami są przede wszystkim osoby starsze, niezbyt biegle posługujące się komputerem? Nic bardziej mylnego! Ataki cyberprzestępców wycelowane są także w osoby młodsze. Ostatnio sporą kwotę stracił 39-letni mieszkaniec Wrocławia.
Nie ma miesiąca, by na łamach naszego portalu nie pojawiła się informacja o internetowym oszustwie, w wyniku którego wrocławianie tracą nierzadko całe oszczędności życia. Przestępcy wykorzystują różne sposoby, by dobrać się do naszej kasy. To już nie tylko historie typu „na wnuczka”, których celem byli łatwowierni seniorzy. Bandyci stale doskonalą swoje metody i celują w nowe grupy.
Wśród popularnych ostatnio oszustw są te na BLIK-a, w ramach których przestępcy włamują się na konto naszego znajomego, a następnie proszą o przelew w ten sposób wyłudzając od nas mniejsze lub nieco większe kwoty. Prawdziwym skokiem na oszczędności są jednak oszustwa „na pracownika banku”, przy których często pracują całe bandy (np. jedna osoba podaje się za pracownika banku, druga za policjanta).
To właśnie fałszywi bankierzy zadzwonili do 39-letniego mieszkańca Wrocławia, który stracił spore oszczędności. – Oszust zadzwonił do 39-letniego wrocławianina i podając się za pracownika banku poinformował, że środki zgromadzone na jego rachunku bankowym są zagrożone i aby uniknąć utraty pieniędzy muszą być one przelane na wskazane konto, co ten uczynił tracąc ponad 60 tys. złotych – ujawnia mł. asp. Rafał Jarząb z KMP we Wrocławiu.
Z uwagi na to, że oszuści najczęściej wykorzystują szybkie przelewy, a pieniądze trafiają na konta tzw. słupów lub są od razu wypłacane w bankomatach, są to sprawy trudne do rozwiązania, choć nie beznadziejne, o czym świadczą liczne zatrzymania tego typu oszustów.
Zawsze pamiętajmy, że dzwoniąca do nas osoba może nie być tym, za kogo się podaje. Wiele banków umożliwia swoim klientom sprawdzenie, czy faktycznie rozmawiają z pracownikiem banku (konsultant może wysłać wiadomość, która jest widoczna po otwarciu aplikacji banku w telefonie lub na komputerze – musi to być wiadomość w aplikacji banku, nie SMS który może wysłać oszust). Pracownicy banków nigdy też nie proszą nas o podawanie numerów PIN, kodów BLIK czy haseł do logowania. Pracownicy banku nigdy nie proszą też o samodzielne przelewanie pieniędzy na inne konta ze względu na potencjalne zagrożenie.
Jeżeli mamy wątpliwości, czy rozmawiamy z prawdziwym pracownikiem banku, rozłączmy się i zweryfikujmy to pod numerem telefonu dostępnym w dokumentach bankowych (nigdy nie dzwońmy na numery podawane podczas rozmowy z podejrzanym czy przesyłane SMS-em w tym czasie). Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszustwa, zawsze i jak najszybciej informujmy o tym policję.
Te zasady będziemy przypominać do znudzenia, bo jak pokazuje kolejny przypadek z naszego miasta, wiele osób wciąż nie ma świadomości zagrożeń, jakie czyhają na nas każdego dnia.
Pocieszające jest jednak to, że coraz większa grupa osób słyszała już o tego typu oszustwach i wie, jak się przed nimi chronić. Należy do nich 34-letnia mieszkanka okolic Długołęki, która w podobnym czasie była inną z adresatek oszustwa.
– Podobny telefon z”banku” odebrała 34-letnia mieszkanka powiatu wrocławskiego. Jednak w jej przypadku oszustom nie udała się próba manipulacji i kwota blisko 60 tysięcy zł nie trafiła na "bezpieczny rachunek". Do policjantów z Długołęki szybko trafiła natomiast informacja o nieudanej próbie oszustwa – opowiada mł. asp. Rafał Jarząb.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach -
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.