Szambiarki znikną z Kłokoczyc. Urzędnicy zapowiadają podłączenie osiedla do kanalizacji [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Mieszkańcy wrocławskiego osiedla Kłokoczyce doczekają się podłączenia do kanalizacji. Deklarację budowy sieci z ust urzędników i samego Prezydenta Wrocławia, mieszkańcy usłyszeli podczas niedzielnego spotkania.
W spotkaniu z mieszkańcami (przyszło ich ponad 100) brali udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia, MPWiK i ZDiUM-u. Na zebraniu przedstawiono plany budowy sieci wodociągowej. W ciągu najbliższych dwóch lat szamb będą mogli pozbyć się mieszkańcy ul. Kłokoczyckiej, Złotej Lilii, Czerwonych Maków, Czerwonej Róży i Białych Goździków.
– Wiem, jak ważna jest ta inwestycja dla mieszkańców Kłokoczyc i jak bardzo na nią czekali. Wielokrotnie spotykałem się z mieszkańcami, zapewniając, że ta inwestycja zostanie zrealizowana. Dziś te obietnice stają się rzeczywistością. Jesteśmy tutaj, żeby przedstawić Państwu zakres prac, ale także, by wsłuchać się w Wasze głosy. To przecież Wy najlepiej znacie swoje osiedle i wiecie, czego Wam potrzeba – mówił podczas spotkania z mieszkańcami Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Jednostki miejskie umowę z firmą AG System podpisały w październiku. Pierwsze pracy już ruszyły, jednak ich tempo w najbliższych tygodniach będą zależeć przede wszystkim od warunków pogodowych.
– Prace przy budowie kanalizacji rozpoczniemy od końcowych odcinków osiedla, czyli ulic Białych Goździków i Kłokoczyckiej od strony AOW. Roboty zostały zaplanowane w taki sposób, aby minimalizować utrudnienia komunikacyjne dla mieszkańców. W najtrudniejszym momencie prac wykonawca zagwarantuje bezpłatny bus, który będzie kursował po osiedlu – przekazał Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji w MPWiK.
Zgodnie z projektem powstać ma ok. 5 km nowej sieci kanalizacyjnej, do której podłączonych zostanie ponad 120 budynków, zamieszkanych przez około 500 osób. Aby zapewnić efektywne funkcjonowanie kanalizacji, powstanie przepompownia ścieków, która skieruje nieczystości do miejskiej sieci, a następnie do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Inwestycja zakłada także uzupełnienie brakujących odcinków sieci wodociągowej na osiedlu o łącznej długości około 300 m.
Koszt inwestycji wynosi blisko 30 mln zł brutto, z czego prawie 28 mln zł pochodzi ze środków MPWiK, a około 2 mln zł z funduszy ZDiUM. Po zakończeniu budowy nawierzchnie ulic zostaną odtworzone w standardzie wyższym niż obecny, a w ramach działań ZDiUM planowana jest także budowa chodnika w ulicy Kłokoczyckiej od nr 146 do ul. Złotej Lilii wraz z miejscowym odwodnieniem w obrębie pętli autobusowej.
Z danych wrocławskiego magistratu wynika, że na terenie miasta wciąż funkcjonuje ok. 3 tys. nieruchomości korzystających z szamb. Urzędnicy dodają, że w prawie 1 tys. z tych przypadków możliwe byłoby już teraz podłączenie domów do kanalizacji, ale potrzebna jest do tego wola samych właścicieli posesji. – Mieszkańcy tych nieruchomości mają dostęp do sieci kanalizacyjnej i w każdej chwili mogą się do niej podłączyć – deklaruje Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] ocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
