Wrocław: MPK rozstrzygnęło przetarg na 21 autobusów. Wiemy, jakiej będą marki!
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu zakończyło procedurę przetargową w ramach której wybierany był dostawca 21 nowych autobusów elektrycznych. W ramach kontaktu przewoźnik zamówi 12 pojazdów solo i 9 przegubowców. Mają one obsługiwać trasę do wrocławskiego lotniska.
– Wybór producenta naszych nowych elektryków to finał długiego, złożonego procesu planowania i pozyskiwania środków. Już niebawem na wrocławskie ulice wyjedzie 21 nowych, bezpiecznych i ekologicznych autobusów – zapowiada wiceprezes MPK Wrocław, Przemysław Nowicki.
W procedurze konkursowej wygrała firma Solaris Bus & Coach Sp. z o. o., i to właśnie pojazdy elektryczne tej marki mają w niedalekiej przyszłości obsługiwać połączenie do Portu Lotniczego. Wywodzący się z Polski (obecnie należy do hiszpańskiej grupy CAF) Solaris w przetargu pokonał ofertę złożoną przez powiązaną z niemieckim Mercedesem spółkę Daimler Buses. W przetargu startował jeszcze hiszpański koncern Irizar e-mobility, ale oferta została odrzucona ze względów formalnych.
W ramach zamówienia o wartości ponad 77 mln zł Solaris ma wyprodukować 21 pojazdów elektrycznych, a także dostarczyć do Wrocławia infrastrukturę do ich ładowania: stację standardowego ładowania, która stanie w zajezdni przy ul. Obornickiej oraz stację szybkiego ładowania, która ma być zainstalowana na pętli przy lotnisku. Poza tym firma będzie musiała przygotować szkolenie dla 63 kierowców i 39 pracowników obsługi technicznej.
Nowe autobusy zasilą flotę obecnie 13 pojazdów elektrycznych, które już od około roku można spotkać przede wszystkim na linii K. Zakup 21 pojazdów sfinansowany ma zostać z pieniędzy otrzymanych przez Wrocław z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu KPO.
– Za każdym razem gdy przeprowadzamy tak duże projekty, upewniamy się, że są robione z głową. W tym przypadku oznacza to, że zakup autobusów stanowi tylko jeden z elementów przetargu. W ramach przedsięwzięcia przeszkolimy naszych pracowników, rozbudujemy infrastrukturę naszej zajezdni, a także stworzymy nową infrastrukturę ładującą na pętlach linii, po których będą kursować autobusy. Dzięki temu mamy pewność, że nasze elektrobusy pod względem użyteczności w niczym nie będą odbiegać od autobusów spalinowych, jednocześnie będą bardziej ekologiczne i zapewnią lepszy komfort naszym pasażerom – komentuje Witold Woźny, prezes wrocławskiego MPK.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach