180 lat temu z Dworca Marchijskiego we Wrocławiu odjechał pierwszy pociąg. W rocznicę pojedzie pociąg retro
W najbliższą sobotę, 19 października z Wrocławia do Legnicy wyruszy specjalny pociąg retro, który upamiętni 180. rocznicę uruchomienia Dworca Marchijskiego we Wrocławiu.
Pierwszy pociąg z Dworca Marchijskiego (dzisiejsze jego fragmenty stoją przy pl. Orląt Lwowskich) wyruszył dokładnie 18 października 1844 r. o godz. 10:00. Odjazdowi towarzyszył dźwięk fanfar i wiwat publiczności. Dzień później pociągi z Wrocławia do Legnicy kursowały już regularnie.
W 180. rocznicę tego wydarzenia, Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu i Koleje Dolnośląskie przygotował wyjątkową podróż. W najbliższą sobotę )19 października), tak jak 180 lat temu, o godz. 10:00 z Wrocławia do Legnicy, dawnym szlakiem Kolei Dolnośląsko-Marchijskiej, wyruszy pociąg. Wyjątkowy pociąg.
– Będzie to nie lada gratka dla miłośników kolei i historii regionu. Do zestawienia pociągu wybraliśmy nasze najstarsze wagony osobowe z końcówki lat 30. XX wieku oraz lokomotywa SP42, czyli popularny „Kociołek”, rocznik 1970 – mówi Ryszard Boduszek, prezes Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.
Historyczny skład wyjedzie z Wrocławia Głównego do Rokitek, przejeżdżając przez Środę Śląską, Malczyce, Legnicę i Miłkowice, a więc fragmentem dawnej magistrali Wrocław – Berlin, obecnej linii kolejowej nr 275.
– Linia ta miała swój początek na Dworcu Marchijskim we Wrocławiu, którego fragment przetrwał do czasów współczesnych, w sąsiedztwie dworca Wrocław Świebodzki. Nazwa „Kolej Dolnośląsko-Marchijska” pochodzi od charakteru połączenia stolicy Dolnego Śląska z terenem historycznej Marchii Brandenburskiej i stolicą ówczesnych Prus, Berlinem – wyjaśnia prezes Boduszek.
Przejazd historycznym składem to nie koniec zaplanowanych na sobotę atrakcji. Na peronie drugim dworca w Legnicy na skład retro przy stoisku Kolei Dolnośląskich czekać będzie Marek Żak z Muzeum Miedzi w Legnicy, który opowie o historii linii kolejowej, a następnie zaprosi na spacer po „kolejowych zakamarkach” miasta.
– Zabytkowe składy stanowią zawsze nie lada gratkę dla miłośników kolei, dlatego zapraszamy wszystkich serdecznie chociażby po to, by zobaczyć pojazd na stacji Legnica już w tę sobotę – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Pociąg „Marchijski” z dworca Wrocław Główny wyjedzie o godz. 10:00. Planowany przyjazd do Legnicy to godz. 11:51. O godz. 13:00 z Legnicy do Rokitek odjedzie pociąg „Semafor” – powrót do Legnicy o godz. 14:23. O godz. 14:43 skład retro wyruszy w drogę powrotną do Wrocławia Głównego.
– Klub Sympatyków Kolei co jakiś czas organizuje przejazdy zabytkowym taborem, a dzięki zebranym środkom remontuje stare pojazdy. Koleje Dolnośląskie planują kilka wspólnych niespodzianek we współpracy z nimi, dlatego prosimy o śledzenie informacji w tym zakresie – mówi Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.
Bilety do nabycia w pociągach w cenie 75 zł (normalny) i 55 zł (ulgowy) na trasę Wrocław – Legnica – Wrocław oraz 35 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy) na trasę Legnica – Rokitki – Legnica. Można je kupić przed czasem na stronie internetowej Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także – jeśli nadal będą dostępne – u konduktora przed przejazdem.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach